Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Češi v cizině (133 záznamů)

Alois Musil

Český katolický kněz, teolog, biblista, orientalista, cestovatel, etnograf, geograf a spisovatel, nejvýznačnější evropský orientalista a arabista své doby.

Jan Němec

Český režisér, scénárista, dokumentarista, herec, filmový producent, skladatel filmové hudby, pedagog. Patří k nejvýraznějším a nejprovokativnějším tvůrčím osobnostem československé nové vlny.

Jan Nepomuk Neumann (český světec)

Kněz působící v USA, člen redemptoristického řádu a pozdější filadelfský biskup. V roce 1977 byl v Římě svatořečen papežem Pavlem VI.

Jarmila Novotná

Česká sopranistka a filmová herečka, dlouholetá členka Metropolitní opery v New Yorku.

Antonín Novotný (herec a chemik)

Český filmový herec 30. a 40. let 20. století, představitel milovnických rolí, česko-německý chemik spolupracující s americkým NASA na vývoji raketoplánů.

Ivan Passer

Významný český režisér a scenárista, známý i v zahraničí. Jedna z nejuznávanějších osobností nové vlny československého filmu.

Patrik Eliáš

Český hokejista hrající v letech 1992–2017, člen české hokejové reprezentace, hokejový útočník klubu New Jersey Devils (NHL). Dvojnásobný držitel Stanley Cupu a druhý nejúspěšnější český hokejista působící v USA.

Pavel Nedvěd

Český fotbalista, někdejší kapitán fotbalové reprezentace, držitel Zlatého míče z roku 2003 a současný viceprezident Juventusu Turín. Získal stříbro s reprezentačním týmem na Mistrovství Evropy v roce 1996 v Anglii a bronz na Mistrovství Evropy v roce 2004 v Portugalsku.

Oldřich Pelčák

Druhý československý kosmonaut. Příležitost letět do vesmíru však nedostal. Aktivně se zabýval popularizací kosmonautiky.

Jiří Pelikán

Poválečný československý komunistický funkcionář a politik, v době Pražského jara reformní komunista. V roce 1969 spolu se svou ženou Jitkou Frantovou požádal v Itálii o politický azyl. Jako člen Italské socialistické strany byl dvakrát poslancem Evropského parlamentu.

 

Ferdinand Peroutka

Přední osobnost české mediální, veřejné a literární scény 1. poloviny 20. století. Esejista a publicista, šéfredaktor vlivného týdeníku Přítomnost. Zastával liberálně levicové postoje a měl blízko k politice prezidenta T. G. Masaryka.

Petr Čech

Český fotbalový brankář, dlouholetá opora české fotbalové reprezentace a významná osobnost Premier League. Je stále považován za jednoho z nejlepších fotbalových brankářů na světě. Petr Čech je držitelem několika rekordů a řady ocenění za své sportovní výkony. 

Frank Planer

Karlovarský rodák, který se stal jedním z nejslavnějších českých filmařů a nejlepších světových kameramanů.

 

 

Pobělohorská emigrace

Jedna z nejrozsáhlejších vln emigrace, jakou české země ve svých dějinách zažily. Nastala po porážce českého stavovského povstání v roce 1620, kdy byly Čechy a Morava rekatolizovány vítěznými Habsburky.

Bohdan Pomahač

Úspěšný český plastický chirurg trvale působící v USA. Jako první na světě provedl celkovou transplantaci obličeje.

 

Paulina Pořízková

První česká topmodelka světového věhlasu považovaná za modelingovou tvář 80. let. Známá je z kampaní kosmetické značky Estée Lauder a plavkových vydání časopisu Sports Illustrated.

Jiří Přibáň

Český právník a sociolog trvale působící ve Velké Británii.

Ivo Váňa Psota

Světově proslulý český tanečník a choreograf s kariérou v Les Ballets russes. Byl uměleckým šéfem baletu Národního divadla v Brně a Metropolitní opery v New Yorku.

Jan Evangelista Purkyně

Český lékař, fyziolog, anatom, biolog, fyziolog, básník, filozof, překladatel a národní buditel světového renomé.

Ludmila Purkyňová

Česká kostýmní výtvarnice a pedagožka trvale působící na Slovensku, pravnučka Jana Evangelisty Purkyně.

Zobrazeno 81 - 100 záznamů
z celkového počtu 133

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.