Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Film a TV (129 záznamů)

Josef Abrhám

Oblíbený filmový a divadelní herec, v 60. až 80. letech 20. století patřil k nejobsazovanějším filmovým a televizním hercům v Československu.

Český animovaný film

Filmová tvorba vznikající různými technikami, nejčastěji rozpohybováním kreslených obrázků, loutkových postaviček či počítačových modelů. Česká škola animovaného filmu patří k nejvýznamnějším tuzemským přínosům světové kinematografii.

Lída Baarová

Filmová a divadelní herečka evropského významu. Je považována za jednu z nejkrásnějších hvězd filmového plátna v meziválečném období 20. století.

Filmové studio Barrandov

Největší a nejstarší filmové ateliéry v Česku a jedny z největších v Evropě. Vyhledávané studio pro tuzemskou i zahraniční filmovou produkci, přezdívané někdy také „Hollywood Východu“.

Konstantin Biebl

Básník a prozaik, původně vycházel z proletářské poezie. Prošel obdobím poetismu a kratší etapou surrealismu, v každém z nich představoval hlavně vynikajícího lyrika.

Jiřina Bohdalová

Filmová, televizní a divadelní herečka, konferenciérka, moderátorka, vypravěčka pohádek. Jedna z nejoblíbenějších českých komediálních hereček druhé poloviny 20. století.

Bratři Ebenové

Česká hudební skupina, kterou tvoří synové skladatele Petra Ebena – Marek, David a Kryštof. Vyznačuje se specifickým jemným zvukem s prvky folku, country, šansonu či rockové hudby a nápaditými texty.

Studio Bratři v triku

Významné studio kresleného filmu, úzce spjaté s tzv. českou školou animovaného filmu. Je nejstarším a největším českým studiem svého druhu a jeho tvorba je vysoce oceňována i v zahraničí.

Jana Brejchová

Slavná filmová a divadelní herečka evropského formátu, největší česká filmová hvězda druhé poloviny 20. století. Pro svou krásu a charisma byla často nazývána „česká Bardotka“.

Vlastimil Brodský

Slavný český divadelní, filmový, rozhlasový, televizní herec a dabér, známý i v zahraničí. Proslavil se jako představitel ostýchavých, antihrdinských, zasněných a melancholických postav, ale také jako vypravěč rozhlasových pohádek.

Vlasta Burian

Divadelní a filmový herec, komik, mim, imitátor, zpěvák, spisovatel, divadelní ředitel, podnikatel a sportovec, známý i v zahraničí. Jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších českých prvorepublikových herců, přezdívaný také „král komiků“.

Petr Čepek

Jeden z nejvýznamnějších a nejvýraznějších českých divadelních, filmových a rozhlasových herců.

Česká soda

Satirický komediální seriál České televize z 90. let 20. století. Mnohé hlášky ze seriálu zlidověly a odkazy na něj se staly součástí každodenní komunikace.

Český lev

Nejprestižnější česká cena za tuzemskou audiovizuální tvorbu, udělovaná každoročně Českou filmovou a televizní akademií. Ocenění, přezdívané také „český Oscar“, symbolizuje křišťálová soška lva.

Český sen

Fiktivní supermarket, jehož otevření předcházela skutečná reklamní kampaň. Projekt dvou studentů Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Víta Klusáka a Filipa Remundy, kteří zachytili výsledky své práce v dokumentárním filmu Český sen.

Český dabing

Pro české prostředí typická jazyková úprava filmu, překlad, při kterém jsou původní dialogy v cizojazyčných filmech a televizních pořadech přemluveny do místního jazyka. Druh hlasového herectví.

Dokumentární film

Forma zpracování filmu, která má na rozdíl od hraného filmu za cíl především zachytit, zhodnotit a zprostředkovat skutečnost. Je pro ni zvláště charakteristická autentičnost, proto bývá často mylně spojována s publicistikou a zpravodajstvím.

Tatiana Dyková (dříve Vilhelmová)

Filmová, divadelní a televizní herečka, dabérka. Jedna z nejobsazovanějších a nejoblíbenějších českých hereček současnosti.

Heinz Edelmann

Severočeský rodák, česko-německý výtvarník, kreslíř, designer, ilustrátor a animátor. Do povědomí světové veřejnosti se zapsal jako tvůrce animovaného filmu Žlutá ponorka.

Květa Fialová

Divadelní, filmová a televizní herečka, dabérka a vypravěčka. Patří k nejznámějším, nejobsazovanějším a nejoblíbenějším českým herečkám druhé poloviny 20. století.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 129

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.