Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: z (55 záznamů)

Z 4

První československý automobil s pohonem předních kol.

Za komunistů / Za socialismu bylo lépe

Fráze označující nostalgii po komunistickém režimu a jeho údajných přednostech oproti období po roce 1989.

Zabijačka

Rituální porážka domácího prasete na českém venkově.

 

Hana Zagorová

Mimořádně populární česká zpěvačka s jedinečnou barvou hlasu a osobitým pěveckým projevem. Mezi její největší hity patří Bludička Julie, Já se vznáším, Maluj zase obrázky nebo písně s Petrem Rezkem a dvojicí Stanislav Hložek – Petr Kotvald.

Zahrádkářství

Volnočasová činnost na zahradě v zahrádkářské osadě nebo na pozemku kolem rekreačního irodinného domku. V Česku je oblíbené také díky propojenosti s dalšími volnočasovými aktivitami, například s chatařením nebo chalupařením.

 

Jan Zahradníček

Český básník, překladatel a spisovatel, čelný představitel spirituální poezie 30. let a vrcholný představitel české katolické poezie.

Zámek Lány

Zámecký komplex, jenž slouží jako prezidentské sídlo a dodnes je symbolem idejí demokratické republiky Tomáše Garrigua Masaryka.

Západočeské lázně

Soubor lázeňských letovisek v severní části západních Čech. Jeho základem je světoznámý západočeský lázeňský trojúhelník (Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně), jemuž sekunduje trojice menších lázní – Jáchymov, Lázně Kynžvart a Kyselka.

Zápor

Specifické způsoby negace tvrzení, které je v češtině možné kumulovat a vytvářet zápor dvojitý či dokonce násobný. Na rozdíl od mnoha jazyků se v češtině však při dvojitém záporu nedochází k vzájemné negaci a význam zůstává stále záporný.

Antonín Zápotocký

Československý sociálnědemokratický a komunistický funkcionář. Odborový předák. Předseda československé vlády a druhý prezident socialistického Československa. 

Josef Zasche

Významný architekt a urbanista německého původu, působící převážně v Čechách v první polovině 20. století.

Emil Zátopek

*19. září 1922 Kopřivnice – 21. listopadu 2000 Praha

Legendární československý atlet, čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu a osmnáctinásobný světový rekordman.

Vilém Závada

Básník, překladatel, redaktor, editor a publicista vycházející z avantgardy 20. let 20. století. Hlavními motivy jeho tvorby se stala témata existenciální hloubky a tragického pocitu života.

Zavináč

Označení symbolu @ v mluvené češtině nebo rolovaný rybí filet v kyselém nálevu.

Záviš z Falkenštejna

Český šlechtic z rodu Vítkovců. Charismatický a talentovaný politik, který je jednou z nejznámějších a nejkontroverznějších českých osobností 2. poloviny 13. století a oblíbeným hrdinou umělecké literatury.

Stella Zázvorková

Divadelní, filmová, televizní a rozhlasová herečka, významná osobnost pražské divadelní scény druhé poloviny 20. století. Patřila k nejoblíbenějším a nejobsazovanějším českým herečkám.

Zdeněk Lev z Rožmitálu

Český šlechtic, nejvyšší purkrabí pražský a jedna z nejvlivnějších osobností české politiky na přelomu středověku a novověku.

Zdeněk Miler

Režisér a výtvarník animovaných filmů, ilustrátor knih pro děti. Autor mezinárodně úspěšné postavy Krtka či legendárního loga filmového studia Bratři v triku.

Zdeněk Tmej

Český reportážní a dokumentární fotograf. Stěžejní část jeho díla tvoří fotografie z válečného totálního nasazení.

Jindřich Zdík

Biskup olomoucký v letech 1126–1150. Významný církevní hodnostář a diplomat evropského věhlasu. Svými aktivitami přispěl k rozvoji církve a kulturního života v českých zemích a k posílení moci českého knížete.

 

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 55

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.