Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: j (88 záznamů)

Jablonec nad Nisou

Okresní město v severních Čechách na úpatí Jizerských hor, druhé největší město Libereckého kraje s téměř 46 000 obyvateli. Je známé jako středisko výroby skla a bižuterie, ale i jako turistické letovisko a centrum zimních sportů.

Jablonecká bižuterie

Skleněná foukaná a broušená bižuterie vyráběná na Jablonecku, Trutnovsku a v Jizerských horách. Český exportní fenomén 19. a 20. století.

Matěj Václav Jäckel

Významný lužickosrbský sochař a řezbář působící v Praze, výrazný představitel českého vrcholného baroka, jenž přinesl do českého umění styl baroka římského.

Jaderná elektrárna Dukovany

Jedna ze dvou jaderných elektráren v ČR a první zařízení v republice, kde se začalo štěpit jádro.

Jaderná elektrárna Temelín

Jedna ze dvou jaderných elektráren, díky nimž Česko nemusí dovážet elektřinu. Představuje jedinečnou kombinaci dvou různých technologických řešení – sovětského a amerického.

Jagellonci

Původem litevský panovnický rod, jehož příslušníci vládli v českých zemích v letech 1471–1526.

Jan Blažej Santini-Aichel

Jeden z nejvýznamnějších představitelů české barokní architektury. Proslavil se především svým unikátním stylem zvaným barokní gotika.

Jan Langhans

Významný portrétní ateliérový fotograf sklonku 19. a 20. století a majitel patrně nejznámějšího fotoateliéru, který sídlil v Praze ve Vodičkově ulici.

Jan Lucemburský

Český král v letech 1310–1346. Byl prvním panovníkem dynastie Lucemburků na českém trůně a otcem nejslavnějšího českého panovníka Karla IV. Rozporuplně vnímaný panovník, který je dnes nazýván „král cizinec“ a „král diplomat“.

Jan Mulač

Jeden z prvních fotografů, kteří systematicky fotografovali události v pražských ulicích. Jeho pražský ateliér byl v 80. letech 19. století jedním ze středisek pražského společenského života.

Jan Roháč z Dubé

Husitský hejtman, blízký spolubojovník Jana Žižky a vůdce posledního odboje husitských radikálů proti králi Zikmundovi.

Jan Rokycana

Husitský kněz, teolog, kazatel a zvolený český arcibiskup (papežem nebyl nikdy uznán), který zásadním způsobem ovlivnil vznik a podobu utrakvistické církve.

Jan Ságl

Propagátor barevné fotografie v Čechách. Proslavil se fotografiemi legendárních kapel The Primitives Group a The Plastic People of the Universe.

 

Jan Sarkander (český světec)

Byl římskokatolický kněz působící na Moravě, byl umučen protestantskými funkcionáři během náboženských sporů stojících na počátku tzv. Třicetileté války. V roce 1995 byl svatořečen. Představuje zřejmě nejkontroverznějšího světce českých zemí.

Jan Saudek

Nejznámější český fotograf současnosti. Kromě kontroverzní tvorby na sebe upoutal také řadou skandálů v osobním životě.

 

Jan Šibík

Fotoreportér známý svými fotografiemi z válečných konfliktů. Vyhrál třetí místo v prestižní soutěži World Press Photo a dvakrát první místo v české obdobě Czech Press Photo.

Jan Tomáš

Pražský fotograf, který portrétoval významné herecké osobnosti své doby a zároveň jejich hlasy zaznamenával jako jeden z prvních na fonografické válečky.

Jan Žižka

Jeden z nejvýznamnějších českých vojevůdců. Jako velitel husitských vojsk zásadním způsobem přispěl k úspěchu husitské revoluce a stál u zrodu husitské vojenské doktríny. Zvítězil ve všech bitvách, které v čele husitských vojsk svedl.

Jana Novotná

Česká tenistka, vítězka Wimbledonu 1998, medailistka z olympijských her v tenisové dvouhře i čtyřhře.

Leoš Janáček

Skladatel, hudební teoretik, folklorista a dirigent, ceněný především pro nezvyklou melodiku vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 88

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.