Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Svátky (8 záznamů)

Advent

Přibližně čtyřtýdenní období před Vánocemi, při němž se křesťanská církev připravovala na příchod Krista. Dnes je tento předvánoční čas charakteristický zejména adventními koncerty, rozsvěcením obecního stromu, vánočními trhy a přípravou dárků a cukroví.

 

 

Dušičky

Svátek na začátku listopadu, při němž si lidé připomínají své zesnulé předky, navštěvují jejich hroby, zdobí je a zapalují svíčky.

Mikuláš

Jeden z mála dodnes široce slavených svátků v Česku, zvyk, při němž lze i ve velkých městech potkat postavy s maskou biskupa Mikuláše, čerta a anděla. Převlečení aktéři navštěvují domovy s malými dětmi, které podle toho, jak se po celý rok chovaly, pokárají, nebo jim nadělí drobné dárky.

 

Narozeniny a jmeniny

Nejrozšířenější rodinné svátky v Česku. Oslavují výročí narození jedince (narozeniny) či jeho křestní jméno v den, kdy je uvedeno v kalendáři (jmeniny).

 

Posvícení

Tradiční slavnost, při níž se lidé těší z hojnosti pestrým a bohatým stravováním a taneční zábavou. Slovo posvícení označující dny plné blahobytu, hojnosti a veselí je hojně užíváno také v ustáleném slovním spojení, které sděluje, že stav blaženosti nebo chvíle, kdy se lidem daří, nemůže trvat nepřetržitě (není každý den posvícení).

Tři králové

Původní křesťanský svátek slavený 6. 1., jímž je zakončeno vánoční období. V tento den je možné potkat tři koledníky v maskách biblických králů.

Vánoce

Zřejmě nejvíce slavené svátky v současném Česku. V rodinách věřících i v ateistickém prostředí si dnes Vánoce drží postavení jednoho z nejvýznamnějších svátků v roce, které však stále více nabývají na ateisticky-konzumním charakteru.

Velikonoce

Nejvýznamnější křesťanské svátky oslavující zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které se těší výrazné oblibě též v oblasti lidových zvyků. Tzv. Velký pátek a Velikonoční pondělí jsou v Česku také dny pracovního klidu.

Zobrazeno 1 - 8 záznamů
z celkového počtu 8

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.