Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: u (13 záznamů)

Uherské Hradiště

Okresní město s 25 tisíci obyvateli na jihovýchodní Moravě, jedno z center etnografického regionu Slovácko. Proslulo folklorními tradicemi, pěstováním vína, archeologickými památkami z období Velké Moravy i festivalem Letní filmová škola.

Petr Uhl

Novinář a publicista, filozof, v letech 1990–1992 poslanec. Přední intelektuál české levicové scény. Celoživotně se zaobírá tématy ochrany lidských práv a péče o životní prostředí. Někdejší signatář Charty 77, později spojený se Stranou zelených.

Uhlí

Důležitá strategická surovina, těží se v České republice hlavně v karvinské a mostecké oblasti.

Jaroslav Uhlíř

Český pianista, zpěvák, komik a především skladatel populární a filmové hudby. Jeho písničky zná každé české dítě, mnohé z nich zlidověly a staly se součástí školních výukových osnov.

Ukrajinci v Česku

Občané ukrajinské národnosti, kteří na území České republiky tvoří početně a kulturně významnou etnickou menšinu.  Celkově zde žije přibližně 200 000 Ukrajinců, často nepostradatelných v řadě odvětví a služeb.

Ignác Ullmann

Český architekt 19. století a autor významných budov v Praze.

Umělecká beseda

První český umělecký spolek, v němž se od 60. let 19. století mohli setkávat literární, výtvarní i hudební tvůrci.

Uměleckoprůmyslové muzeum

Unikátní novorenesanční stavba muzejní instituce od architekta Josefa Schulze. Vyznačuje se výjimečnou uměleckou výzdobou exteriéru a interiéru, na níž se podílela celá řada předních českých výtvarníků.

Univerzita 17. listopadu

Někdejší akademické pracoviště, zaměřené mezi lety 1961–1974 na vzdělávání zahraničních studentů, především ze zemí tzv. třetího světa. Univerzita byla důležitým místem mezinárodních kontaktů a ojedinělým multikulturním prostředím.

Univerzita Karlova

Nejstarší univerzita ve střední Evropě a největší univerzita v České republice. Více než 600 let patří k hlavním centrům vědy a vzdělanosti v českých zemích.

Uran

Radioaktivní prvek, známý svým využitím v atomových bombách a jaderných elektrárnách. Patřil k nejdůležitějším strategickým zdrojům využívaným socialistickým Československem. Tehdy ho v nelidských podmínkách těžili političtí vězni.  

Eva Urbanová

Sopranistka, nejznámější současná představitelka Rusalky. Nevyhýbá se ani kvalitnímu rockovému, popovému a muzikálovému repertoáru.

Utopenci

Utopenci – oblíbená pochoutka konzumovaná v českých hospodách nejčastěji k pivu a připravená ze špekáčků, cibule, paprik, hořčice a kořeněného nálevu s octem. 

Zobrazeno 1 - 13 záznamů
z celkového počtu 13

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.