Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: e (31 záznamů)

Petr Eben

Skladatel, klavírista a varhaník, sbormistr. Profesor teorie a skladby na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a HAMU v Praze. Emblematická osobnost české hudební kultury, vysoce ceněna také v zahraničí.

Heinz Edelmann

Severočeský rodák, česko-německý výtvarník, kreslíř, designer, ilustrátor a animátor. Do povědomí světové veřejnosti se zapsal jako tvůrce animovaného filmu Žlutá ponorka.

Elektrárna Holešovice

Jedna z prvních elektráren v Praze. V roce 2002 byly její zachovalé části prohlášeny za kulturní památku.

Elektrická dvousystémová lokomotiva řady 350

První dvousystémová elektrická lokomotiva Škoda a zároveň první zástupce II. generace elektrických lokomotiv Škoda. Díky v době vzniku modernímu řešení unifikace konstrukčních prvků je od ní odvozena i další významná řada 150, resp. 151.

Elektrická dvousystémová lokomotiva řady 363

Elektrická dvousystémová lokomotiva Škoda II. generace, dodávaná v letech 1980–1990. Stala se první dvousystémovou elektrickou lokomotivou s pulzní regulací na světě a vytvořila základ pro další v Česku rozšířené lokomotivní řady 163, 162 a 263.

Elektrická jednotka řady 470

Elektrická jednotka vyrobená ve dvou prototypech v letech 1990 a 1991. Ačkoli sériová výroba nebyla nikdy realizována, dvě vyrobené jednotky vozily cestující po železnicích v okolí Prahy a krátce i Ostravy do roku 2003, resp. 2009. Staly se předchůdkyněmi modernější, úspěšné a známé řady 471.

 

Elektrická jednotka 471 řady (CityElefant)

Nejrozšířenější česká elektrická jednotka, obsluhuje především příměstskou železniční dopravu v okolí Prahy a Ostravy. V době uvedení do provozu přinesla řadu dobově revolučních řešení, například klimatizaci nebo přehledný informační systém.

Elektrická jednotka řady 451 a 452

Ve druhé polovině 20. století nejrozšířenější československé vlakové elektrické jednotky. Jejich historie se začala psát v polovině 50. let 20. století, a přestože jejich plánovaná životnost byla 15 let, díky nadčasovému řešení a spolehlivosti byly zprovozu vyřazeny až v roce 2018.

Elektrická lokomotiva řady 169

Elektrická lokomotiva, která se měla stát prvním zástupcem elektrických lokomotiv Škoda III. generace. K sériové výrobě nikdy nedošlo, v roce 1987 byla vyrobena pouze v jediném exempláři. Ten byl v roce 1997 odstaven, později rozebrán a do provozu se již nikdy nevrátil.

 

Elektrická vícesystémová lokomotiva řady 380

První sériově vyráběný zástupce elektrických lokomotiv Škoda III. generace. V současnosti nejvýkonnější a nejrychlejší česká lokomotiva, která může být provozována ve všech sousedních zemích. Pro německého a slovenského dopravce byly navíc vyvinuty odvozené typy.

Elektrika

V mluvě starších Pražanů označení pro tramvaj.

Alois Eliáš

Československý generál, účastník protirakouského i protinacistického odboje, předseda protektorátní vlády. Za svou spolupráci s československým odbojem byl nacisty popraven.

Barbora Markéta Eliášová

Česká cestovatelka, spisovatelka a učitelka, která jako první Češka na počátku 20. století objela celý svět.

Emauzy (klášter Na Slovanech)

Benediktinský klášter, založený Karlem IV. na Novém Městě pražském. Proslavil se především jako středisko slovanské církevní vzdělanosti a umění a náleží k vynikajícím ukázkám architektury a umění Karlovy doby.

Emila Medková

Surrealistická fotografka druhé poloviny 20. st., která částečně tvořila se svým manželem, malířem Mikulášem Medkem.

Endemity Čech

Organismy, které se přirozeně vyskytují jen na území Česka, případně zasahující svým výskytem do přilehlých oblastí Moravy. Mnoho českých endemitů patří ke glaciálním reliktům a má hybridní původ.

Endemity Moravy

Organismy vyskytující se přirozeně jen na území Moravy, východní části České republiky, která je podobně jako Čechy domovem mnoha jedinečných taxonů rostlin a živočichů.

Endemity Vysokých Sudet

Organismy vyskytující se v horách na severu České republiky. Vysoké Sudety (známé také pod názvem Krkonošsko-jesenická subprovincie) zahrnují pohoří Krkonoše, Hrubý Jeseník a Králický Sněžník a jsou oblastí České republiky s nejvyšším počtem endemických taxonů. Ty patří ke glaciálním reliktům.

Energetika v České republice

Česká republika je jedním z nejvíce energeticky nezávislých států v EU.

Antonín Engel

Český architekt, urbanista a vysokoškolský pedagog první poloviny 20. století, autor projektu podolské vodárny v Praze, Vítězného náměstí a vysokoškolských budov v pražských Dejvicích.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 31

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.