Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: b (116 záznamů)

Lída Baarová

Filmová a divadelní herečka evropského významu. Je považována za jednu z nejkrásnějších hvězd filmového plátna v meziválečném období 20. století.

Na babu

Skupinová hra, při které se děti navzájem honí, patří k nejběžnějším pohybovým hrám a zároveň k nejstarším hrám na světě.

Osada Baba

Pražská funkcionalistická vilová kolonie z první poloviny 20. století, ze šesti evropských kolonií moderního bydlení nejlépe zachovaná. Byla zapsána na seznam významných památek s označením Evropské dědictví.

Babiččino údolí

Údolí, kde je situován děj románu Babička Boženy Němcové, jedné z nejznámějších českých spisovatelek.

Radek Baborák

Hráč na lesní roh, dirigent a pedagog. Dlouholetý sólohornista – člen Berlínské filharmonie, patří mezi nejlepší hornisty na světě s nezaměnitelnou kvalitou a kulturou zvuku.

Bachův absolutismus

Politická doktrína v rakouském císařství v letech 1851–1859, označovaná podle ministra vnitra Alexandra Bacha. Na téměř devět let znamenala v rakouském císařství konec ústavního režimu a přinesla období nesvobody a stagnace politického života.

Bohuslav Balbín

Historik, všestranný literát, teoretik humanitních disciplín, pedagog a kněz. Svou encyklopedií a Obranou jazyka slovanského, zvláště českého zahájil období reformy politických a společenských důsledků bitvy na Bílé hoře.

Banjo Band Ivana Mládka

Hudební skupina s humoristickými písněmi spojující prvky country, jazzu či swingu, jejíž ústřední postavou je hudebník a bavič Ivan Mládek. Z jejího repertoáru pochází legendární píseň Jožin z bažin.

Barokní kašny v Olomouci

Soubor barokních kašen s originálním řešením vodních nádrží. Jsou zdobeny antickými motivy a považovány za vrcholná díla období baroka, patří mezi národní kulturní památky.

Barokní most v Náměšti nad Oslavou

Most v kraji Vysočina, jemuž se pro jeho výzdobu barokními sochami přezdívá „malý Karlův most“.

Filmové studio Barrandov

Největší a nejstarší filmové ateliéry v Česku a jedny z největších v Evropě. Vyhledávané studio pro tuzemskou i zahraniční filmovou produkci, přezdívané někdy také „Hollywood Východu“.

Barum

Pneumatiky, které v názvu nesou značku Baťa. Největší výrobce pneumatik v České republice. Od roku 1993 je součástí koncernu Continental.

Eduard Bass

Novinář a spisovatel ze školy Lidových novin, autor písňových textů, drobných próz a aktovek. Významný představitel českého literárního kabaretu.

Baťa (Bata Shoe Organization)

Jedna z nejznámějších firem českého původu na světě. Dnes má přes 5 300 prodejen ve více než 70 zemích světa. Změnila nejenom český průmysl, ale i celé město Zlín.

Tomáš Baťa

Jeden z nejznámějších českých podnikatelů. Vybudoval nový typ firemní a společenské organizace a právě díky němu se prvorepublikové Československo stalo největším exportérem obuvi na světě.

Batex

Klubovna, kavárna a restaurace, nejznámější a nejoblíbenější veřejný prostor 30. let 20. století určený homosexuální klientele. Dlouhodobě představoval také symbol pražské homosexuální společnosti.

Baťův mrakodrap

Nejvyšší budova v Československu meziválečné doby. Patří mezi osm nejvýznamnějších památek české architektury 20. století.

Bazilika sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika na Pražském hradě, jedna z mála velkých reprezentativních staveb knížecích Čech dochovaných do současnosti.

Bedřich (kníže)

Český kníže v letech 1172–1173 a podruhé v letech 1178–1189. Slabý vládce, jehož závislost na římském císaři vyústila ve vážné ohrožení územní celistvosti českého státu.

Becherovka

Typický český bylinný likér vyráběný v Karlových Varech od 19. století z tajné směsi bylin a koření, oblíbený jako suvenýr, dárek i běžná součást likérníků v českých domácnostech.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 116

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.