Kreslená postava z českého komiksu, filmových seriálů a knih. Jejím autorem je spisovatel a ilustrátor Ondřej Sekora.
Jeden z nejznámějších pražských německy píšících spisovatelů 20. století. Bývá pokládán za předchůdce existenciální a absurdní literatury.
Největší a nejvýznamnější chrám v České republice, dominanta Pražského hradu a jeden ze symbolů české státnosti, v němž byli tradičně korunováni a pohřbíváni čeští králové.
Bývalý tábor v dnešním okrese Písek, který byl roku 1940 původně zřízen jako pracovní, a to především pro romské obyvatele a další „potulné osoby“. Později během druhé světové války fungoval jako koncentrační tábor.
Deník, do kterého přispívala řada významných osobností české kultury a politiky. Největší slávě se noviny těšily v období meziválečného Československa.
Tradiční ruční technika potisku textilií s drobnými bílými vzory na typicky modrém podkladě. Od roku 2018 je součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Jedna z etnických menšin České republiky, která zahrnuje české, moravské a slezské Němce. Od 20. století se vžil termín sudetští Němci, který mívá v souvislosti s nacismem negativní zabarvení.
Centrum české divadelní avantgardy 20. a 30. let 20. století. Vzniklo z iniciativy režisérů Jindřicha Honzla a Jiřího Frejky jako sekce sdružení Devětsil v zimě roku 1925. V době hospodářské krize patřilo díky tvorbě autorsko-hereckého tandemu Voskovce a Wericha k nejnavštěvovanějším divadlům v republice .
Kvašený alkoholický nápoj z chmele, kolem jehož výroby, pečlivého ošetření i způsobů čepování se zformovala svébytná česká pivní kultura.
Jedna z etnických menšin České republiky, která se dlouhodobě potýká s diskriminací. Po boku českých obyvatel žije od počátku 15. století.
Emigrace ruského obyvatelstva do českých zemí, kterou lze ve 20. století rozdělit do několika významných vln: 1918–1922, etapa po druhé světové válce, 60. a 80. léta a období po roce 1989.
První česká tělocvičná organizace působící v Čechách i na Moravě a díky českým emigrantům a sokolské misi v celé Evropě a Severní Americe. V rámci české kultury mělo hnutí národotvorný význam a stalo se součástí české identity.
Tradiční historizující oděv oblékaný členy sokolského hnutí při slavnostních příležitostech. Skládá se ze sokolského saka, tzv. kajdy s čamarovou šňůrou, červené košile a rajtek či sukně.
Soutěže specializující se na ženskou krásu, oblíbené zejména v 60. a 90. letech 20. století. Vzešla z nich řada úspěšných českých modelek, populárních televizních moderátorek a podnikatelek. V roce 2006 Miss České republiky Taťána Kuchařová zvítězila jako první Češka též na Miss World.
Svatý Vít, pocházející údajně ze Sicílie, se postupem času stal oblíbeným světcem v Čechách a patronem českých zemí. Jeho rameno je údajně uchováno v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.
Fiktivní postava z děl Jaroslava Haška, především ze čtyřdílného románu Osudy dobrého vojáka Švejka (1921–1923), která vstoupila do české kulturní tradice. Jeho nejznámější výtvarné zpodobnění pochází od ilustrátora Josefa Lady.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.