Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: n (66 záznamů)

Na jedno

Oblíbená fráze používaná k vyjádření záměru jít do restaurace na pivo, zpravidla více než jedno.

Krytá lávka Na Rechlích u Českého Krumlova

Nejdelší dřevěná krytá lávka v České republice. Je zařazena na seznam chráněných kulturních památek.

Nadace Forum 2000

Nezávislá organizace pro podporu demokratické mezinárodní diskuse, spolupráce a rozvoje demokratických práv, silně spojená s odkazem prezidenta Václava Havla. Organizuje konferenci Forum 2000, prostor pro dialog politiků a intelektuálů.

Nádražní znělky

Charakteristické znělky na mnoha nádražích v celé České republice; jsou složeny na základě lidových písní nebo skladeb významných českých a světových skladatelů. Tato tradice je ve světě zcela unikátní.

Nádrž Jordán

Nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě, nachází se v bezprostřední blízkosti města Tábor. Zásobuje město vodou a zároveň je populárním rekreačním střediskem.

NAGANO 98

Hokejový turnaj v programu zimních olympijských her v japonském Naganu, jehož se poprvé v historii zúčastnili elitní hráči kanadsko-americké NHL, všeobecně označovaný jako „turnaj století“. Česká hokejová reprezentace získala poprvé v historii zlaté olympijské medaile.

Náchod

Okresní město s 20 000 obyvateli na severovýchodě Čech v Královéhradeckém kraji. Proslulo výrobou textilu a piva, známý a hojně navštěvovaný je zdejší zámek. Náchod je rodištěm spisovatele Josefa Škvoreckého, který sem situoval děj některých svých próz.

Napoleonské války a české země

Evropský konflikt, který v letech 1803–1815 významně zasáhl i české země. Kromě válečného strádání přinesl českým zemím také řadu politických a hospodářských změn a otevřel je novým myšlenkám, které výrazně ovlivnily rozvoj českého národního obrození.

Národní listy

Český politický liberální deník, který vycházel v letech 1861–1941. Jeden z nejvýznamnějších deníků druhé poloviny 19. století.

Národní divadlo

Historicky nejvýznamnější divadelní scéna v České republice. Hlavní budova Národního divadla, vystavěná díky rozsáhlé národní sbírce, se stala symbolem kulturní a politické emancipace českého národa a je významnou architektonickou památkou.

Národní divadlo Brno

Největší divadelní scéna v Brně. V současnosti se jedná o soubor tří divadel, do něhož patří Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Repertoár zahrnuje činohru, operu, operetu a balet.

Národní divadlo moravskoslezské

Největší divadlo působící v Ostravě. Jeho repertoár zahrnuje činohru, operu, balet a operetu/muzikál. V současnosti má k dispozici tři prostory: Divadlo Antonína Dvořáka, Divadlo Jiřího Myrona a Divadlo „12“.

Národní házená

Hra, nazývaná též jako „česká házená“, vznikla v roce 1905 jako původní kolektivní míčová hra pro ženy. Má odlišná pravidla od všeobecně známé mezinárodní házené.

Národní muzeum

Největší a nejvýznamnější muzejní instituce v České republice, nejstarší v Čechách, která sídlí v monumentální novorenesanční budově na Václavském náměstí v Praze.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Ústřední památník druhé světové války v České republice, nacházející se v obci Hrabyně v českém Slezsku.

Národní památník na Vítkově

Funkcionalistický památník na vrchu Vítkově v Praze. Patří k dominantám moderní pražské architektury a jeho součástí je i jedna z největších bronzových jezdeckých soch na světě.

Národní park a biosférická rezervace Krkonoše

Geologicky a botanicky unikátní pás česko-polského hraničního pohoří. Centrem oblasti je Vrchlabí. Od roku 1992 je lokalita vedena jako biosférická rezervace UNESCO.

Národní strana (staročeši)

Nejvýznamnější česká politická strana druhé poloviny 19. století. Přibližně 30 let byla hlavní politickou reprezentantkou českého národa v Rakousku a Rakousku-Uhersku.

Národní strana svobodomyslná (mladočeši)

Česká politická strana působící v Rakousku-Uhersku, v poslední čtvrtině 19. století liberální alternativa a hlavní oponent konzervativních staročechů.

Národní styl

Umělecký styl čerpající z lidových ornamentálních motivů a venkovské kultury populární zejména v 19. století, jenž se stal po vzniku samostatné republiky základem československého národního stylu a vizuální identity.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 66

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.