České uměleckořemeslné výrobní a prodejní družstvo (1908–1935) usilující o kultivaci domácího užitého umění a designu.
Manželský pár, který svými revolučními textilními potisky výrazně ovlivňoval tvář britské a francouzské módy druhé poloviny 20. století. Na návrzích spolupracovali s umělci jako Henri Matisse či Henry Moore.
Česká značka sportovní obuvi, dlouhá léta oceňovaná na domácím a zahraničním trhu. O její oblibě svědčí i to, že se tento název vžil jako obecné pojmenování sportovních bot.
Nová vlna československého designu a užitého umění spjatá s úspěchem na světové výstavě Expo 1958 v Bruselu. Tento styl ilustruje proměnu životního stylu 50. a 60. let 20. století.
Období zlatého věku české módy. Česká móda za první republiky (1918–1938) je dodnes vnímána jako synonymum elegance a noblesy. Protektorátní (1939–1945) móda si udržela vysokou řemeslnou úroveň, ale potýkala se s nedostatkem materiálů a řada firem byla zkonfiskována a arizována.
Česká móda v období tzv. socialismu (1948–1989), která byla koncepčně podřízena ideologii. Problém představoval nedostatek sortimentu a zaostávání za tendencemi světové módy. Tuto obtížnou situaci řešili konzumenti svépomocí.
Polodrahokamy pocházející z oblasti Českého středohoří specifické intenzivní temně červenou barvou. Od 19. století jsou považovány za mineralogický symbol Čech a českého šperkařství.
Periodika, jež koncepčně kultivovala úroveň společenského oblékání a života a usilovala o utváření české módy. Jejich rozvoj je úzce spjat s českou módní kresbou a fotografií. Měla také význam na formování moderní ženské identity.
Označení používané zejména pro rukodělné sklo z českého křišťálu, foukané a broušené sklářskými mistry. Vývozní fenomén s mnohasetletou tradicí.
Dopravní stavba, která byla koncipována také jako reprezentativní umělecká galerie. Světově proslulá je vizuální koncepce centrální části linky A.
Topmodelka s více než třicetiletou mezinárodní kariérou, známá též z titulních stran módních časopisů a billboardové kampaně Hello Boys značky Wonderbra.
Skleněná foukaná a broušená bižuterie vyráběná na Jablonecku, Trutnovsku a v Jizerských horách. Český exportní fenomén 19. a 20. století.
Unifikovaný oděv do hodin tělesné výchovy. V éře socialismu se skládal z bílého svršku, trenýrek barevně rozlišených dle pohlaví nositele a bot na cvičení, tzv. „jarmilek“ či „toníků“.
České uměleckořemeslné sdružení fungující v oblasti bytové kultury, jehož cílem byl prodej esteticky hodnotných bytových doplňků a propagace moderního funkcionalistického designu.
Nejslavnější a nejúspěšnější česká topmodelka, objevila se na desítkách titulních stran prestižních magazínů a v kalendáři Pirelli. Proslavila se jako takzvaný andílek značky Victoria’s Secret.
Česká módní návrhářka a designérka působící v Libanonu a v Česku s významnou klientelou především mezi celebritami v zemích kolem Perského zálivu.
Přední česká modelka mezinárodního renomé, filantropka, zakladatelka Nadace Terezy Maxové dětem.
Významný způsob módní prezentace. Za první republiky (1918–1938) a protektorátu (1939–1945) byla móda silně ovlivněna kultem filmových hvězd. V éře socialismu došlo k ideovému obratu a prosazování či propagace módních trendů byla nepřijatelná.
Prvorepublikový módní salon (1909–1943) založený Arnoštkou Roubíčkovou, který v éře art deco patřil mezi přední pražské módní domy. Jsou mu připisovány kostýmy pro film Extase.
Tradiční ruční technika potisku textilií s drobnými bílými vzory na typicky modrém podkladě. Od roku 2018 je součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.