Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: c (35 záznamů)

Jan Campanus Vodňanský

Básník, pedagog, autor první známé historické hry s námětem z českých dějin, hudební skladatel a přední představitel pražské univerzity v předbělohorském období.

Céčka

Malé plastové výlisky, nejčastěji ve tvaru písmene C. Během 80. let 20. století se v Československu staly předmětem dětské sběratelské mánie, možná i díky jejich nedostatku. V roce 1984 jejich kult umocnil zpěvák Michal David písní Céčka, sbírá céčka.

 

Cena Genderman

Iniciativa organizace Otevřená společnost s cílem upozornit na projevy sexismu ve veřejném prostoru. Soutěž vrcholí předáním cen Genderman roku pro muže, kteří nejaktivněji bojují za rovnoprávnost pohlaví.

Centropen

Jedna z nejznámějších českých firem na výrobu psacích a kancelářských potřeb.  Na českém trhu působí již od roku 1940 a sídlí v Dačicích.

Centrum queer paměti

Neziskové pracoviště shromažďující a zpřístupňující veřejnosti veškeré doklady a předměty,jež souvisejí s queer historií na území České republiky.

Cep

Původně zemědělský nástroj upravený  na zbraň, která se stala jedním ze symbolů husitského válečnictví.

Tomáš Cihlář

Český biochemik, virolog, žák prof. Antonína Holého, působící v USA ve farmaceutické firmě Gilead Sciences, laureát ceny Neuron 2020.

 

Církev československá husitská

Církev vzniklá v důsledku rozkolu v katolické církvi na začátku 20. století. Ideově odkazuje k české křesťanské tradici, včetně české reformace.

Cisterciáci v českých zemích

Druhý nejstarší řád v českých zemích. V současné době zde působí několik mužských i ženských společenství cisterciáckého řádu mírné i přísné observance.

Carl Cori

Cori byl významným lékařem, biochemikem a vědeckým pracovníkem. V roce 1947 obdržel společně s manželkou Gerty Theresou Coriovou Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

 

Gerty Theresa Coriová

Americká lékařka česko-židovského původu, první žena, které byla udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu (v r. 1947); manželka lékaře Carla Coriho.

Crystalex

Největší výrobce skla v České republice a jeden z největších na světě. Jeho hlavní závod se nachází v Novém Boru a další v Karolince na Vsetínsku.

CSA SportCruiser

Světově populární letoun původem z Kunovic. Stovky kusů tohoto stroje létají téměř na všech kontinentech.

Cukr, káva, limonáda

Skupinová pohybová hra, kterou zná téměř každé české dítě.

 

Cyril a Metoděj

Bratři ze Soluně, kteří vytvořili první slovanské písmo – hlaholici – a prosadili staroslověnštinu jako liturgický jazyk do tehdy výhradně latinské bohoslužby. Tímto činem položili základy slovanského písemnictví a kultury. Jsou hlavními patrony Moravy.

CZ 75

Samonabíjecí pistole vyráběná Českou zbrojovkou Uherský Brod, která se díky své revoluční konstrukci stala jednou z nejpočetnějších a nejčastěji kopírovaných pistolí na světě.

Ludwig Czech

Rakousko-uherský a později československý advokát a sociálnědemokratický politik, poslanec Národního shromáždění ČSR a opakovaně ministr v prvorepublikových vládách. Zastánce německo-české spolupráce v rámci Československa. Pro svůj židovský původ byl vězněn v Terezíně.

Czech Press Photo

Prestižní česká fotografická soutěž z oboru reportážní fotografie spojená s následnou výstavou. Obdoba světové World Press Photo. Je rozdělena do sekcí foto, video a grant Prahy.

Charta 77

Nejvýznamnější nezávislá občanská protestní iniciativa v Československu po roce 1968. Vznikla na základě tzv. helsinského závěrečného aktu o dodržování lidských práv z roku 1975. Charta 77 se stala symbolem morálního odporu proti komunistickému režimu.

Chataření a chalupaření

Tradiční volnočasové aktivity spočívající v trávení volného času v rekreačním objektu. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy rekreace spočívá v povaze objektů a odlišné historii obou hnutí.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 35

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.