Básník, pedagog, autor první známé historické hry s námětem z českých dějin, hudební skladatel a přední představitel pražské univerzity v předbělohorském období.
*27. 12. 1572 Vodňany – †13. 12. 1622 Praha
Jan Campanus Vodňanský (vlastním jménem Jan Kumpán) zahájil studium na pražské univerzitě roku 1590, po třinácti letech se zde stal profesorem – přednášel řečtinu a latinskou poezii. Na univerzitě byl několikrát zvolen děkanem Filozofické fakulty, dvakrát prorektorem a roku 1621 rektorem. V té době spolu s Vavřincem Benediktem z Nudožer tvořili reformní křídlo univerzitních akademiků. Po bitvě na Bílé hoře jako původní utrakvista konvertoval ke katolicismu ve snaze zachránit univerzitu před spojením s jezuitskou akademií, což se mu nepodařilo. Zemřel krátce poté, co univerzitu převzali jezuité.
Svou rozsáhlou básnickou tvorbou se zařadil k významným představitelům latinsky psané humanistické poezie, verše psal také v řečtině a češtině. Většinu jeho poezie tvoří příležitostné skladby k veřejným a rodinným slavnostem a událostem. Jeho básně se vyznačovaly formální dokonalostí, většinou používal elegické distichon, verš příznačný pro antickou poezii. Pokusil se o veršované dějiny Čech a napsal latinskou divadelní hru Bretislaus, comaedia nova (Břetislav, nová komedie). Jedná se o první známou hru s námětem z českých dějin. Děj a hlavní postavy převzal Campanus z Kosmovy, Dalimilovy, Hájkovy a Pulkavovy kroniky. V kompozici a charakterizaci postav se inspiroval u antických dramatiků. Hra byla nastudována a uskutečnila se dokonce veřejná generální zkouška na Rečkově koleji. Premiéra naplánovaná na 16. 8. 1604 se však kvůli zákazu nejvyššího kancléře Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkovic nekonala, neboť kancléř rozpoznal aktuální podtext hry mířící proti němu. Autorovi bylo nařízeno rukopis spálit, text však zničen nebyl a po deseti letech vyšel knižně.
Osud Jana Campana Vodňanského zvěčnil roku 1906 spisovatel Zikmund Winter v románu Mistr Kampanus.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.