Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: Ž (15 záznamů)

Žaba

Termín, pocházející z tzv. horáckého nářečí, který slovem z oblasti zoologie označuje nejčastěji mladou dívku v dětském anebo pubertálním věku.

Jiří Žáček

Současný spisovatel a básník, autor učebnic Moje první čítanka nebo Malý čtenář, pohádek a básní pro děti.

Ladislav Žák

Architekt a designér interiéru a nábytku, malíř a vysokoškolský pedagog. Věnoval se teoretickým otázkám v architektuře a propagoval propojení přírody a architektury.

Žatec

Historické město s 19 tisíci obyvateli v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji. Proslulo pěstováním chmele a historickými památkami. Je oblíbeným cílem turistů i filmařů.

Žďákovský most

Největší jednoobloukový most bez táhla na světě, držící české ocenění Most století. Nachází se v jižních Čechách, překlenuje řeku Vltavu při Orlické přehradě.

Železniční most u Červené nad Vltavou

Unikátní železniční most, který měl být během 2. světové války vyhozen do vzduchu.

Železniční most v Prostředním Žlebu

Nejníže položený železniční most v České republice. Přemosťuje řeku Labe mezi Děčínem a Prostředním Žlebem.

Železniční viadukt Smržovka

Působivý železniční viadukt na severu Čech. Nachází se na železniční trati Liberec–Tanvald a je zařazen na seznam národních technických památek.

Železniční viadukt u Jezernice

Jezernický viadukt, který je jedním z nejdelších železničních mostů v České republice.

Železniční viadukt u Krnska

První velký železniční most z betonu v Československu. Nachází se na trati mezi Benátkami nad Jizerou a obcí Vinec u Krnska.

Železniční viadukt v Dolních Loučkách

Železniční most v Dolních Loučkách patří k největším viaduktům ze železobetonu ve
střední Evropě.

Železniční zkušební okruh Cerhenice

Jeden z největších a nejvyužívanějších železničních zkušebních okruhů v Evropě. Kromě testování samotných vozidel slouží i ke zkouškám drážních technologií. Dvakrát na něm bylo dosaženo českého železničního rychlostního rekordu.

Jan Železný

Legendární český atlet, oštěpař, jeden z nejúspěšnějších českých olympioniků. Držitel současného světového rekordu v hodu oštěpem.

František Ženíšek

Malíř a kreslíř, vyznačoval se technicky vytříbeným akademickým způsobem tvorby. Byl velkým vlastencem a výrazným představitelem generace Národního divadla.

Židovský hřbitov v Třebíči

Mimořádně dobře zachovalý hřbitov, druhý největší na území České republiky. Památka UNESCO. Unikátem hřbitova je spojení barokního výtvarného výrazu spolu se židovskou pohřební tradicí.

Zobrazeno 1 - 15 záznamů
z celkového počtu 15

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.