Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Jan Železný

Jan Železný

Legendární český atlet, oštěpař, jeden z nejúspěšnějších českých olympioniků. Držitel současného světového rekordu v hodu oštěpem.


Podrobné informace

*16. 6. 1966 Mladá Boleslav

Jan Železný absolvoval první velký závod na mistrovství Evropy juniorů 1983 v rakouském Schwechatu, kde se mu podařilo obsadit šesté místo. Později působil jako atlet v Dukle Banská Bystrica, kde absolvoval vojenskou službu. Pod vedením trenéra Jaroslava Halvy se stal předním světovým oštěpařem. V květnu 1987 Jan Železný hodil na mistrovství Československa svůj první světový rekord – 87,66 m. Téhož roku na mistrovství světa v atletice v Římě získal první velkou medaili – bronzovou. Následujícího roku 1988 vybojoval na XXIV. olympijských hrách v jihokorejském Soulu svou první olympijskou medaili, stříbrnou.

První olympijské zlato získal v roce 1992 na XXV. olympijských hrách v Barceloně, a to novým olympijským rekordem 89,66 m. Na mistrovství světa v atletice ve Stuttgartu v roce 1993 dosáhl na titul mistra světa, totéž zopakoval ještě v letech 1995 a 2001. V letech 1996 a 2000 získal na olympijských hrách další dvě zlaté medaile. Jan Železný je držitelem dodnes nepřekonaného světového rekordu v hodu oštěpem, jehož dosáhl na mítinku v německé Jeně 25. 5. 1996, kdy poslal oštěp do vzdálenosti 98,48 m. V roce 2000 byl vyhlášen atletem světa. Se třemi olympijskými triumfy a stejným počtem titulů mistra světa je Jan Železný nejúspěšnějším oštěpařem všech dob. V roce 1999 se stal členem Mezinárodního olympijského výboru (MOV), po dvou letech na tuto funkci rezignoval. Na olympijských hrách 2004 byl však sportovci celého světa opětovně zvolen členem MOV, v němž setrval další dvě čtyřletá období. V současné době se věnuje trenérské práci, trénoval např. dvojnásobnou olympijskou vítězku v hodu oštěpem Barboru Špotákovou či mistra světa a Evropy Vítězslava Veselého. V současnosti trénuje např. Petra Frydrycha a Jakuba Vadlejcha. Jan Železný je ředitelem každoročního atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava.

Použité zdroje
http://zivotopis.osobnosti.cz/jan-zelezny.php
http://www.atletika.cz/reprezentace/medailony-atletu/jan-zelezny-1/
http://www.olympic.cz/sportovec/1551--jan-zelezny

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.