Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: p (166 záznamů)

Pábitel (pábitelství)

Pojem pocházející z díla Bohumila Hrabala. Označuje člověka, který si rád domýšlí realitu, snílka, jenž žije napůl v imaginárním, napůl v reálném světě.

Jan Palach

Student historie a politické ekonomie na FF UK, symbol krajního občanského protestu a demonstrativní oběti. Jeho sebevražda sebeupálením v lednu roku 1969 byla výrazem aktivního vzdoru studentů a velké části občanů proti sovětské okupaci a nastupující politické represi.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Od pravěku osídlená malebná krajina na dolním toku řeky Moravy. Nalézají se zde zbytky po tábořištích lovců mamutů, přírodní rezervace, jeskyně, hnízdiště netopýrů i orla mořského.

Paleček

Chlapec malý jako palec, pohádkový hrdina, který přes svou velikost vynalezne vždy způsob, jak se šťastně zachránit. Z folkloru převzatý námět se po literárním zpracování stal ve společnosti užívaným pojmenováním se širokou působností.

Doba kamenná

Označení pro období pravěku, kdy člověk vyráběl veškeré nástroje především z kamene, protože kovy mu nebyly ještě známy. S tímto obdobím jsou spjaty nejstarší doklady lidské přítomnosti na českém území.

Památné stromy

Oficiální označení pro mimořádně významné stromy, jejich skupiny nebo stromořadí. Vynikají svým vzrůstem, věkem nebo připomínají historické události a osobnosti.

Panelová sídliště

Jedna z nejtypičtějších forem bytové výstavby v socialistickém Československu (1948–1989). V panelových domech dodnes bydlí více než čtvrtina obyvatel České republiky.

Panská skála

Národní přírodní památka, jedinečná ukázka sloupcovitého rozpadu čediče a nejstarší chráněný geologický útvar na území České republiky.

Jaroslav Papoušek

Významný český režisér a scénárista, patřící k největším osobnostem nové vlny, také malíř, sochař, karikaturista a spisovatel. Spolupracoval v týmu s Milošem Formanem a Ivanem Passerem.

Vladimír Páral

Prozaik, většina jeho próz se odehrává v průmyslové oblasti severních Čech. Úroveň jeho tvorby je velmi různorodá – od společenské satiry přes schematická prorežimní díla až k fantastické literatuře.

Pardubice

Krajské město v jižní části východních Čech, sídlo Pardubického kraje, středisko Polabí a železniční uzel s významnými chemickými závody. Má 91 tisíc obyvatel a je známé díky výrobě perníku, koňským dostihům Velká pardubická a cennému renesančnímu zámku.

Parlament České republiky

Nositel zákonodárné moci. Je tvořen dvěma komorami, a to Poslaneckou sněmovnou a Senátem.

Jiří Paroubek

Šestý předseda vlády České republiky, ministr pro místní rozvoj, předseda ČSSD a poslanec.

Ivan Passer

Významný český režisér a scenárista, známý i v zahraničí. Jedna z nejuznávanějších osobností nové vlny československého filmu.

Patentka

Stiskací knoflík, jehož sériovou výrobu umožnil český vynález.

Patrik Eliáš

Český hokejista hrající v letech 1992–2017, člen české hokejové reprezentace, hokejový útočník klubu New Jersey Devils (NHL). Dvojnásobný držitel Stanley Cupu a druhý nejúspěšnější český hokejista působící v USA.

Milada Paulová

Historička, byzantoložka a první univerzitní profesorka v Československu. Její jméno nese cena ministerstva školství udělovaná významným vědkyním.

Ota Pavel

Prozaik, novinář a sportovní reportér, jenž se nejvíce proslavil autobiografickými povídkovými sbírkami Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby.

Pavel Nedvěd

Český fotbalista, někdejší kapitán fotbalové reprezentace, držitel Zlatého míče z roku 2003 a současný viceprezident Juventusu Turín. Získal stříbro s reprezentačním týmem na Mistrovství Evropy v roce 1996 v Anglii a bronz na Mistrovství Evropy v roce 2004 v Portugalsku.

Pavel Štecha

Oficiální fotograf Občanského fóra pro rok 1989. Získal cenu ve World Press Photo za fotografii Václava Havla.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 166

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.