Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek

Šestý předseda vlády České republiky, ministr pro místní rozvoj, předseda ČSSD a poslanec.


Autor: David Sedlecký, licence CC BY-SA https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ji%C5%99%C3%AD_Paroubek_2013-08-07.jpg
Podrobné informace

*21. 8. 1952 Olomouc

Jiří Paroubek absolvoval v roce 1976 Vysokou školu ekonomickou v Praze a začal pracovat jako hlavní ekonom podniku Restaurace a jídelny, který byl často kritizován pro podvodné praktiky. Politicky začal být aktivní už v roce 1970, kdy vstoupil do Československé strany socialistické (nástupkyně národních socialistů, jedna z povolených stran omezeně fungujících v rámci Národní fronty). Vystoupil z ní o 16 let později. Znovu se politicky aktivizoval během sametové revoluce a vstoupil do sociální demokracie.

Paroubek působil jako pražský zastupitel (1990–2005) a od roku 1998 také jako ekonomický náměstek primátora. V roce 2004 se stal ministrem pro místní rozvoj a v letech 2005–2006 byl předsedou vlády České republiky. V roce 2006 se stal předsedou České strany sociálně demokratické (ČSSD), rezignoval o pět let později, a to po druhých prohraných volbách.  O rok později ČSSD opustil a stal se zakladatelem nové politické strany pojmenované Národní socialisté – levice 21. století. Už v roce 2014 však rezignoval i na tento post. Odůvodnil to tím, že chce odejít z politiky.

Byl spojován s několika aférami a stal se terčem kritiky kvůli svému polarizujícímu politickému stylu (získal přezdívku „buldozer“), sbližování s komunisty, hospodaření na magistrátu hlavního města Prahy, kontaktům s podezřelými podnikateli, brutálnímu policejnímu zákroku na CzechTeku 2005 apod. Vliv na jeho popularitu měla i tzv. Kubiceho zpráva, která byla zveřejněna týden před volbami v roce 2006. V ní jej šéf protimafiánského útvaru Jan Kubice obvinil, že ohrožuje vyšetřování závažných případů organizovaného zločinu a udržuje s ním kontakty. Zpráva, která obsahovala především řadu spekulativních informací z mafiánského prostředí, sice ovlivnila atmosféru voleb, ale její obsah se nikdy nepotvrdil.

Použité zdroje
PAROUBEK, Jiří. Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata. 1. vyd. Praha: Regia, 2008. 366 s. ISBN 978-80-86367-67-5.

Jiří Paroubek | Vláda ČR. Úvodní stránka | Vláda ČR [online]. Dostupné z: https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/historie-minulych-vlad/rejstrik-predsedu-vlad/jiri-paroubek-18781/

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.