Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: s (144 záznamů)

Martina Sáblíková

Nejúspěšnější česká rychlobruslařka specializující se na dlouhé tratě, trojnásobná olympijská vítězka, několikanásobná mistryně České republiky, pětinásobná mistryně Evropy ve víceboji a 21násobná mistryně světa, držitelka několika světových rekordů.

Salesiáni dona Bosca v českých zemích

Řád zaměřený na práci s dětmi, působící na českém území od roku 1927. V současné době zde provozuje velké množství salesiánských středisek a volnočasových klubů pro mládež.

Modelový dům Hanna Podolská

Patrně nejproslulejší módní salon první republiky (1907–1948) návrhářky Hany Podolské byl symbolem československé oděvní kultury první poloviny 20. století. Oblékal řadu významných osobností od první dámy Hany Benešové po barrandovské filmové hvězdy.

 

Modelový dům Rosenbaum

Jeden z nejluxusnějších módních závodů haute couture první poloviny 20. století na českém území vedený návrhářem Oldřichem Rosenbaumem.

Samá voda, přihořívá, hoří!

Rozšířená dětská hra pro dva či více hráčů doplněná tradičním dialogem. Narážky na hru se objevují také v každodenních rozhovorech dětí i dospělých.

Sametová revoluce

Série stávek, masových občanských protestů a happeningů z listopadu 1989. Revoluční hnutí mělo širokou podporu veřejnosti a vedlo k ukončení komunistického režimu. Své označení dostala revoluce podle zcela nenásilného charakteru mocenských změn.

Samizdatové časopisy a edice

Nezávislá literatura, která v Československu vznikala již krátce po komunistickém převratu v únoru 1948 (underground, surrealisté), výrazně však začala fungovat v období tzv. normalizace v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Byla součástí nezávislé kultury a projevem nezávislého a svobodného myšlení.

Sámova říše

Nejstarší známý politický útvar západních Slovanů. Kmenový svaz středoevropských Slovanů vedený franským kupcem Sámem, který existoval v letech 624–661.

Sára Saudková

Česká portrétní fotografka a bývalá manažerka a partnerka fotografa Jana Saudka.

Saša Machov

Tanečník a choreograf avantgardních scén Déčko a Osvobozené divadlo. V čele baletu Národního divadla průkopník nové koncepce českého moderního baletu po roce 1945.

Kája Saudek

Český malíř a komiksový kreslíř, nejvýraznější osobnost české komiksové scény druhé poloviny 20. století.

Sázava (řeka)

Nejmalebnější česká řeka, oblíbená vodáky a trampy, pravý přítok Vltavy.

Sázavský klášter

Bývalý benediktinský klášter v městečku Sázava ve středních Čechách, známý především jako centrum staroslověnského písemnictví a cyrilometodějské kulturní tradice v Čechách.

Sběratelství

Celosvětově oblíbený koníček. Věnují se mu jednotlivci i instituce a vyhledávané jsou jak tradiční oblasti jako filatelie, tak různé oblasti podléhající aktuálním trendům. Z těch je v českém prostředí ikonické například sbírání „céček“ v 80. letech 20. století.

 

Sedláci u Chlumce (dopadnout jak sedláci u Chlumce)

Přirovnání označující situaci, kdy se člověku něco naprosto nepovedlo, nebo dopadl natolik zle a nešťastně, že už hůře dopadnout nemohl. Váže se ke střetu mezi vzbouřenými sedláky a císařskou armádou 26. 3. 1775.

Sedm v říjnu

Umělecká skupina mladé generace českých umělců, během svého krátkodobého působení v letech 1939–1941 reagovala na začínající válku.

Jakub Seifert

Herec, režisér a divadelní ředitel. Stal se hvězdou českého pozdně romantického divadla, které se vyznačovalo především kultem krásné formy a estetického účinkování typického pro tvorbu generace lumírovců.

Jaroslav Seifert

Básník, spisovatel, novinář, překladatel, držitel Nobelovy ceny za literaturu (1984) a vůdčí představitel české avantgardy. Stál v počátcích poetismu. Měl komplikovaný vztah ke komunistickému režimu, patřil k prvním signatářům Charty 77.

 

Miroslav Sekera

Klavírista, ve třech letech se začal učit souběžně hře na klavír i housle, v sedmi si zahrál postavu malého Mozarta v oscarovém filmu Miloše Formana Amadeus. Vyniká ve své generaci všestranným přístupem ke koncertnímu vystupování a každodenní hudební praxi.

 

Ondřej Sekora

Významný ilustrátor, kreslíř, redaktor, novinář, karikaturista, velmi nadaný spisovatel s osobitým stylem a autor příběhů o Ferdovi Mravencovi a brouku Pytlíkovi.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 144

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.