Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: d (59 záznamů)

Dá sa

Hláška pocházející z vtipu o nekvalitním moravském víně určeném pro Prahu. Užívá se jako hodnocení něčeho, co možná není ideální, ale stále je to přijatelné.

Český dabing

Pro české prostředí typická jazyková úprava filmu, překlad, při kterém jsou původní dialogy v cizojazyčných filmech a televizních pořadech přemluveny do místního jazyka. Druh hlasového herectví.

Divadlo Dada

Experimentální středisko divadelní avantgardy v Praze druhé poloviny 20. let 20. století. V jeho inscenaci Reverdyho básně Poutník bylo novátorsky užito filmové projekce.

Daisy Mrázková

Výtvarnice, ilustrátorka a spisovatelka knih pro děti, v nichž důmyslně propojila jejich textovou a výtvarnou složku. Držitelka ocenění Zlatá stuha za celoživotní literární a výtvarné dílo.

Dalimilova kronika

Nejstarší česky psaná veršovaná kronika. Její obsah má výrazné vlastenecké ladění.

Michal David

Český popový zpěvák, skladatel a hráč na klávesové nástroje, přezdívaný československý král diskoték. Mimořádně oblíbené jsou u publika jeho hity Non stop, Discopříběh a Každý mi tě, lásko, závidí.  

Defenestrace

Násilné vyhození z okna. V českých dějinách bývá pojem spojován s několika akcemi odporu ukončených shozením čelných úředníků z okna. Několik incidentů tohoto druhu se odehrálo v Praze v průběhu 15. a počátkem 17. století.

Děla ze Škody Plzeň

Světově proslulá děla firmy Škoda Plzeň. Tvořila hlavní dělostřeleckou výzbroj armád habsburské říše a první Československé republiky a v řadě případů se řadila ke světové technologické špičce.

Jakub Deml

Básník, katolický kněz, prozaik a překladatel z němčiny a latiny. Celé jeho žánrově různorodé dílo je prodchnuto náboženskou vírou, zároveň však zejména jeho snové záznamy a texty předznamenávají surrealistické experimenty.

Dermacol

Tradiční česká kosmetická značka, výrobce celosvětově uznávaného produktu Cover make-up Dermacol.

Design pražského metra

Dopravní stavba, která byla koncipována také jako reprezentativní umělecká galerie. Světově proslulá je vizuální koncepce centrální části linky A.

Ema Destinnová

Operní pěvkyně, lyricko-dramatický soprán bohatě zbarveného hlasu. Všestranný umělecký talent, který vyvolával úžas v divadlech a koncertních sálech na začátku 20. století. Největší Straussova Salome své doby a první Minnie v Pucciniho opeře Děvče ze Západu.

 

Svaz moderní kultury Devětsil

Významné avantgardní umělecké sdružení literátů, teoretiků, architektů, divadelníků a výtvarníků s vlastním programem. Pořádalo různé kulturní akce především v duchu levicové politiky.

Dikobraz

Satirický prokomunistický týdeník, který vycházel mezi lety 1945 až 1989.

Divá žena

V lidové tradici nadpřirozená bytost ženského pohlaví, se kterou se v lese či na louce potkávají zejména mladí muži.

Divadla malých forem

Divadla, jež jsou obvykle spojována s obdobím od konce 50. do 80. let 20. století. Principy s nimi spojené jsou českému divadlu vlastní dodnes.

Divadlo v Kotcích

První profesionální divadelní scéna, kde se v 18. století hrála činohra také v češtině. Patřila mezi nejstarší městská divadla v Praze a představovala významné centrum italské opery a německé činohry.

Divadlo českého národního obrození

Období utváření moderního, ryze českého divadelnictví, jehož vrcholem se stala stavba Národního divadla. Důležitá součást procesu národního obrození a prostředek šíření českého jazyka.

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Největší divadlo v Plzeňském kraji. Jeho repertoár zahrnuje činohru, operu, balet a muzikál. V současnosti disponuje třemi hracími prostory: historickou budovou tzv. Velkého divadla ve Smetanových sadech a Novým divadlem na Palackého náměstí se shodně umístěnou Malou scénou.

Divadlo Járy Cimrmana

Jedno z nejúspěšnějších pražských divadel s autorskou poetikou, jež je založena na tematizování fiktivní postavy Járy Cimrmana. Sídlí na pražském Žižkově.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 59

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.