Dá sa je nářeční varianta slovesa dát se (užívané jen ve třetí osobě jednotného čísla: dá se), která vyjadřuje, že je něco možné nebo proveditelné. Obvykle za ním následuje sloveso v infinitivu, např. To se dá opravit.
Populární vtip, že se na Moravě rozdělují druhy vína podle kvality do tří skupin – dá sa, nedá sa, dá sa Pražákovi, naráží na vinařskou tradici na Moravě (mnohem méně rozvinutou v Čechách) a často se užívá jako ilustrace pro stereotypickou jemnou rivalitu Moravanů vůči obyvatelům hlavního města. Varianta dá sa, nedá sa, dá sa svařit už nepracuje se stereotypem Pražana, který nepozná nekvalitní víno, jen ukazuje, že i nepříliš dobré víno lze využít k přípravě oblíbeného svařáku. Obě varianty se někdy vyskytují i s vyjádřeným slovesem pít: dá sa pít atd., mnohem častěji ale skutečnost, že se jedná o pití, zůstává implicitní a vyplývá jen z kontextu. Díky tomu se z tohoto vtipu stala oblíbená hláška i mimo kontext vinařství a moravských nářečí a používá se tehdy, když je něco přijatelné, proveditelné nebo není vyloženě nepříjemné.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.