Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Design (11 záznamů)

Bruselský styl

Nová vlna československého designu a užitého umění spjatá s úspěchem na světové výstavě Expo 1958 v Bruselu. Tento styl ilustruje proměnu životního stylu 50. a 60. let 20. století.

České sklo

Označení používané zejména pro rukodělné sklo z českého křišťálu, foukané a broušené sklářskými mistry. Vývozní fenomén s mnohasetletou tradicí.

Design pražského metra

Dopravní stavba, která byla koncipována také jako reprezentativní umělecká galerie. Světově proslulá je vizuální koncepce centrální části linky A.

Igráček

Malá plastová figurka s podobou lidské postavičky představující různá povolání. Od svého vzniku v 70. letech 20. století patří k nejoblíbenějším a legendárním českým hračkám.

Jablonecká bižuterie

Skleněná foukaná a broušená bižuterie vyráběná na Jablonecku, Trutnovsku a v Jizerských horách. Český exportní fenomén 19. a 20. století.

Krásná jizba

České uměleckořemeslné sdružení fungující v oblasti bytové kultury, jehož cílem byl prodej esteticky hodnotných bytových doplňků a propagace moderního funkcionalistického designu.

Lasvit

Světově proslulá česká sklářská společnost specializující se na velkoformátové světelné instalace v architektuře, jež sídlí v Novém Boru.

Blanka Matragi

Česká módní návrhářka a designérka působící v Libanonu a v Česku s významnou klientelou především mezi celebritami v zemích kolem Perského zálivu.

Moser

Karlovarská sklárna vyrábějící luxusní, dokonale řemeslně zpracované skleněné plastiky a stolní soubory. Její světově proslulý křišťál je přezdíván sklo králů.

 

Národní styl

Umělecký styl čerpající z lidových ornamentálních motivů a venkovské kultury populární zejména v 19. století, jenž se stal po vzniku samostatné republiky základem československého národního stylu a vizuální identity.

Síťovka

Originální československá nákupní taška z charakteristické pletené sítě, navržená na začátku 20. století, v současné době česká ekologická odpověď na tašky z igelitu.

Zobrazeno 1 - 11 záznamů
z celkového počtu 11

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.