První pražský klub zaměřený na lesbickou komunitu. Působil na sklonku prvního a počátku druhého tisíciletí na Žižkově. Kromě zábavných akcí pořádal vernisáže či politické debaty a podporoval i sportovní akce.
Antikapitalistický a antikomerční festival LGBTQIA+ kultury, nabízející alternativu ke známé události Prague Pride. Poprvé byl uspořádán v roce 2016.
Klubovna, kavárna a restaurace, nejznámější a nejoblíbenější veřejný prostor 30. let 20. století určený homosexuální klientele. Dlouhodobě představoval také symbol pražské homosexuální společnosti.
Iniciativa organizace Otevřená společnost s cílem upozornit na projevy sexismu ve veřejném prostoru. Soutěž vrcholí předáním cen Genderman roku pro muže, kteří nejaktivněji bojují za rovnoprávnost pohlaví.
Neziskové pracoviště shromažďující a zpřístupňující veřejnosti veškeré doklady a předměty,jež souvisejí s queer historií na území České republiky.
Literatura, kterou tvoří příslušníci LGBTQIA+ komunity, nebo ta, která řeší jejich problémy.
Kulturní, společenská a politická hnutí s cílem prosazovat přítomnost a aktivitu žen v rozmanitých veřejných oblastech. Tradice ženských spolků sahá až do 30. let 19. století.
První časopis vydávaný na území dnešní České republiky, který byl zaměřen na neheterosexuální občany a k jehož hlavním cílům patřil boj za zrušení trestnosti homosexuality, emancipace a spojení všech příslušníků sexuálních menšin.
Iniciativa vzniklá v roce 2017, která usiluje o zrovnoprávnění LGBTQIA+ osob v České republice. Soustředí se především na uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry.
Časopis zaměřený na homosexuální menšinu, jeden z prvních svého druhu vydávaných na území dnešní České republiky. Jeho první číslo vyšlo tiskem v roce 1932 v Brně.
Diskuzní magazín stanice Radio Wave věnovaný queer tématům, intimitě a sexualitě obecně. Jediný pořad s touto tematikou vysílaný stanicí Českého rozhlasu.
Časopisy tematicky zaměřené na komunitu LGBTQIA+. První tiskoviny tohoto druhu na území České republiky se datují do 30. let 20. století. Po roce 1989 často sloužily jako publikační platforma různých spolků.
České ekumenické křesťanské sdružení LGBTQIA+ komunit s cílem jejich integrace do církve a do společnosti.
Český literární historik a vysokoškolský učitel, vedoucí autorského týmu kolektivní monografie Homosexualita v dějinách české kultury z roku 2011, první publikace o historii homosexuality v české literatuře, výtvarném umění, divadle a filmu.
Mezinárodní filmový festival zaměřený na filmy s LGBTQIA+ tematikou. Koná se nepřetržitě od roku 2000 každý podzim v Praze a v Brně.
Souhrnné označení všech událostí s tematikou LGBTQ, jež se konají každé léto v Praze. Jeden z největších festivalů v České republice, vrcholící slavnostním průvodem hrdosti.
Ženský spolek a zároveň časopis s lesbickou tématikou vzniklý v polovině 90. let 20. století. Jeho název navazuje na antologii lesbické poezie Promluv z roku 1992.
Nezisková organizace podporující LGBTQIA+ komunitu. Uděluje také ceny bePROUD.
Zákon o registrovaném partnerství byl schválen v roce 2006 a tím se Česko stalo první zemí bývalého tzv. východního bloku, jež uzákonila vztahy párů stejného pohlaví.
Česká odnož americké organizace Sisters of Perpetual Indulgence. Propaguje péči o zdraví a aktivně podporuje příslušníky komunit LGBTQIA+, a to především v oblasti prevence HIV/AIDS.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.