Rozsahem největší hřbitov na území města Brna. Kulturně významné místo posledního odpočinku řady osobností spojených s uměleckým a intelektuálním životem Moravy. Architektonicky významné memento brněnského meziválečného funkcionalismu.
Unikátní hřbitovní kaple s interiérem vyzdobeným lidskými kostmi. Umělecky výjimečný typ tzv. ossuaria, sakrální stavby pro ukládání kostěných pozůstatků. Jeden z ojedinělých architektonických projektů barokní gotiky stavitele Santiniho.
Historicky cenný areál hřbitova na pražském Smíchově. Svými klasicistními, romantizujícími a neogotickými náhrobky svědčí o proměnách a stylovém vývoji hřbitovní plastiky v 18. a 19. století. Je souhrnem cenných památek českého figurálního sochařství.
Rozsahem největší pražská hřbitovní oblast. Tvoří jej celkem 12 pohřebních areálů na celkové rozloze 50 ha. Svojí skladbou, historickým významem, rozlohou a rozličností zde pohřbených osobností jsou důležitou památkou funerální kultury v ČR.
Historicky a kulturně významný hradní komplex, chráněný UNESCO. Svou rozlohou, architektonickou skladbou a stářím patří k nejvýznamnějším hradním areálům v Evropě a jako sídlo prezidenta je důležitým reprezentativním objektem.
Unikátní památka české novogotické a historizující architektury. Budovaná během poslední čtvrtiny 19. století, stala se oficiálním pohřebním místem aristokratické rodiny Schwarzenbergů. Technicky unikátní stavba, pojící stavební důmysl a pietní účel.
Nejvýznamnější umělecká a architektonická památka židovské pohřební kultury na území hlavního města Prahy. Areál hřbitova představuje světově ojedinělý soubor mimořádně cenných renesančních náhrobků. Je součástí nejstaršího městského židovského osídlení.
Významná památka české funerální kultury. Od konce 19. století považovaná za pohřebiště národní elity. Svým významem tvoří českou paralelu k moskevskému Novoděvičímu hřbitovu nebo pařížskému hřbitovu Pére - Lachaise.
Mimořádně dobře zachovalý hřbitov, druhý největší na území České republiky. Památka UNESCO. Unikátem hřbitova je spojení barokního výtvarného výrazu spolu se židovskou pohřební tradicí.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.