Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Písmeno: g (21 záznamů)

Radola Gajda

Voják, politik meziválečného období a jeden z nejkontroverznějších československých fašistů.

Anna Geislerová

Filmová a televizní herečka, známá i v zahraničí, fotomodelka a módní návrhářka. Patří k nejobsazovanějším a nejvíce oceňovaným českým herečkám současnosti.

František Gellner

Básník, malíř, karikaturista, umělecky činný zejména na stránkách časopisů Moderní revue a Nový kult. Vysloužil si pojmenování „básník anarchistických snů a rozvráceného sexu“.

Generace Národního divadla

Souhrnné označení pro neformální skupinu architektů a výtvarníků, kteří se podíleli na vzniku a výzdobě Národního divadla.

Germáni v českých zemích

Hlavní etnická skupina, která obývala české území v první polovině 1. tisíciletí n. l. První germánští příchozí se zde zřejmě objevili již mezi roky 70–25 př. n. l.

Giovanni Pietro Tencalla

Švýcarsko-italský architekt, který výrazně ovlivnil podobu moravského baroka. Jako první přinesl na Moravu v ucelené podobě soudobou italskou architekturu a projektoval některé z nejznámějších moravských staveb.

Josef Gočár

Významný český architekt, urbanista a designér, zakládající osobnost české moderní architektury.

Eduard Goldstücker

Československý germanista, literární historik a kritik, diplomat, působící v Československu a ve Velké Británii.

Jaroslav Goll

Historik a vysokoškolský pedagog. Je považován za zakladatele českého pozitivistického dějepisectví.

Nataša Gollová

Filmová a divadelní herečka. Jedna z nejoblíbenějších a nejslavnějších českých filmových hvězd 30.–40. let 20. století, známá i v zahraničí.

Biskup Gorazd (Matěj Pavlík)

Iniciátor založení české větve pravoslavné církve a její první biskup. V roce 1942 byl v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha popraven nacisty. Je svatořečen jako mučedník.

Karel Gott

Český popový zpěvák, největší ikona české popkultury s více než šedesátiletou kariérou na špičce zábavního průmyslu.

Klement Gottwald

Československý politik, předseda vlády a prezident za socialistické diktatury.

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Jediný veřejnosti přístupný grafitový důl v České republice, v němž se těžilo ještě v roce 2003. 

Granko

První rozpustné kakao pro výrobu instantního nápoje v Československu. Ani po 40 letech od začátku výroby neztrácí na své popularitě.

Eduard Grégr

Český lékař, novinář a politik, starší bratr Julia Grégra, s nímž se stal vůdčí postavou redakce Národních listů. Představitel radikálně liberální české politiky druhé poloviny 19. století, člen Národní strany svobodomyslné (mladočeské) a poslanec zemského sněmu a říšské rady.

Julius Grégr

Český právník a advokát, spolu se svým bratrem Eduardem přední novinář a politik, spoluzakladatel tzv. mladočeské strany a deníku Národní listy. Jako jeden z prvních se v české politice opíral o vliv novin na utváření veřejného mínění.

František Gross

Významný český malíř a grafik 20. století, člen Skupiny 42. Vycházel z kubismu a dokázal překročit dobový socialistický realismus a rozvíjet svůj vlastní osobitý styl, založený na hravosti barevných konfigurací a kombinování nejrůznějších výtvarných technik.

Stanislav Gross

Předseda vlády mezi lety 2004 a 2005. Vykonával rovněž funkce místopředsedy ČSSD, ministra vnitra a poslance.

Peter Grünberg

Český rodák, německý fyzik, objevitel jevu obří magnetorezistence, jenž umožnil konstrukci gigabytových pevných disků pro počítače; nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2007.

 

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 21

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.