Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Peter Grünberg

Peter Grünberg

Český rodák, německý fyzik, objevitel jevu obří magnetorezistence, jenž umožnil konstrukci gigabytových pevných disků pro počítače; nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2007.

 


Autor: John Robinson licence CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)
Podrobné informace

*18. 5. 1939 Plzeň – 7. 4. 2018 Jülich (Německo)

 

*18. 5. 1939 Plzeň – 7. 4. 2018 Jülich (Německo)

Peter Andreas Grünberg se narodil v západočeské Plzni, ale dětství prožil v Dýšině nedaleko svého rodiště. Otec, carský důstojník německého původu, pracoval ve Škodových závodech, matka pocházela z Dolních Sekyřan na Plzeňsku. V dětství si rád spolu s otcem hrál se stavebnicí Merkur a tato zábava podnítila jeho zájem o fyziku. V roce 1945 byla rodina Grünbergových internována, otec v internačním táboře zemřel a je pohřben ve společném hrobě v Plzni. V roce 1946 byl Peter Grünberg spolu s matkou a sestrou odsunut do německého Lauterbachu. Po absolvování tamního gymnázia studoval fyziku na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a na Technické univerzitě v Darmstadtu. Do roku 1972 přednášel na kanadské Carleton University a potom působil ve výzkumném centru v německém Jülichu, kde v roce 2018 zemřel.

V roce 2007 Peter Grünberg získal spolu s Francouzem Albertem Fertem Nobelovu cenu za fyziku za objev takzvané gigantické magnetorezistence (GMR). Tento objev způsobil průlom v oblasti moderních informačních technologií, neboť jeho využití umožňuje minimalizaci počítačových pevných disků a zvyšuje jejich paměťovou kapacitu. Z objevu těží i další digitální přístroje, například přehrávače MP3 a iPody.

Peter Grünberg, otec tří dětí, se od roku 1966 příležitostně vracel do Československa a spolupracoval i s českými vědci, rád vzpomínal na své dětství prožité v Dýšině. Roku 2008 převzal z rukou plzeňského primátora Historickou pečeť města Plzně. Peter Grünberg je jedním ze šesti laureátů Nobelovy ceny, kteří pocházejí z českých zemí.

 

Použité zdroje
https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Gr%C3%BCnberg
https://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_Gr%C3%BCnberg
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zemrel-fyzik-a-drzitel-nobelovy-ceny-peter-grunberg-ktery-se/r~7d75f40c3c0e11e89efbac1f6b220ee8/
https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/pecet-si-ulozi-k-nobelove-cene20080320.html

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.