Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Jediný veřejnosti přístupný grafitový důl v České republice, v němž se těžilo ještě v roce 2003. 


ČTK/Částka Jiří
Podrobné informace

Nejmladší a jeden z posledních fungujících grafitových dolů (původně zvaný Městský vrch) v České republice se nachází na Českokrumlovsku. Z ekonomických důvodů zde byla těžba grafitu ukončena v roce 2003.

První doklady o dolování tuhy na Českokrumlovsku pocházejí ze druhé poloviny 18. století, i když výrobou grafitové keramiky se v této oblasti zabývali již v prvním tisíciletí před naším letopočtem Keltové. V 19. století tu vyvíjelo činnost již několikero těžařských společností, k nejvýznamnějším patřilo schwarzenberské či eggenberské. Další rozvoj těžby následoval po druhé světové válce, kdy zde bylo provedeno několik průzkumů. Na jejich základě bylo v roce 1975 rozhodnuto o založení dolu Městský vrch, který v době svého utlumení zahrnoval již přes 13 kilometrů chodeb. Těžený materiál obsahoval mnohdy až 90 % uhlíku a dále se zpracovával v nedalekých Netolicích.

Podzemí grafitového dolu je dnes přístupné veřejnosti, pro návštěvníky je připravena trasa o délce 1,8 km seznamující se způsobem těžby grafitu v dole. 

Použité zdroje
ŠÍROVÁ-MOTYČKOVÁ, Kamila a ŠÍR, Jiří. Technické památky České republiky: mosty, železnice, přehrady, elektrárny, mlýny, opevnění, sklárny, doly a další. 1. vyd. Olomouc: Rubico, 2012. 206 s. Naše země. ISBN 978-80-7346-141-6.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.