Národní divadlo jako symbol celonárodního úsilí vybudovat reprezentativní českou divadelní scénu dalo označení i celé generaci architektů a umělců, kteří byli činní v době jeho výstavby. V oblasti architektury a architektonické plastiky se jedná především o představitele novorenesančního slohu. Tento sloh nejpřesněji odpovídal zaměření českých obrozenců a představě měšťanské společnosti o formální podobě stavby, která měla symbolizovat samostatnost, svébytnost a sílu českého národa. Výstavbě a výzdobě Národního divadla předcházely dlouhodobé přípravy a četné konkurzy architektů a malířů.
Autorem návrhu finální stavby divadla byl Josef Zítek, dostavba a architektura interiéru byla navržena jeho žákem Josefem Schulzem. Autory vítězných projektů výzdoby interiérů byli Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Václav Brožík, Josef Tulka a Julius Mařák. Tvůrcem první opony byl František Ženíšek (byla zničena při požáru r. 1881), druhé, dodnes sloužící, Vojtěch Hynais. Sochařská výzdoba je výsledkem práce Antonína Wagnera, Josefa Václava Myslbeka a zejména Bohuslava Schnircha. Na výzdobě se podíleli také sochaři Stanislav Sucharda, Josef Mauder a Antonín Popp, malíř Maxmilián Pirner a někteří další. Četné podněty pro své projekty nacházeli autoři v slovanské mytologii, českých pověstech a legendách, byli inspirováni také romantickou krajinomalbou a objevenými rukopisy Královédvorským a Zelenohorským.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.