Chlapec malý jako palec, pohádkový hrdina, který přes svou velikost vynalezne vždy způsob, jak se šťastně zachránit. Z folkloru převzatý námět se po literárním zpracování stal ve společnosti užívaným pojmenováním se širokou působností.
Paleček, maličký, ale chytrý chlapec, pojmenovaný podle názvu krátkého prstu, představuje motiv evropského původu hojně rozšířený po celém světě. Narodil se rodičům, kteří byli dlouho bezdětní, a hned po svém narození nese otci oběd na pole. Nadpřirozenou užitečností a drobnou postavou připomínají někdy jeho atributy domácího šotka, obvykle se však vydává do světa „na zkušenou“ a podobně jako hloupý Honza i on řeší vzniklé komplikace bystrým rozumem. Ze své velikosti dokáže učinit výhodu – vleze koni do ucha, aby jej přemluvil, že má jít dál, oře takto s volem nebo podlézá dveře a tím, že jako malý není vidět, se někdy stává takřka neviditelným. Spolkne-li ho zvíře, volá z břicha o pomoc, či zvíře, obvykle krávu, v břiše píchá. Ze spárů lupičů, kteří jej nutí krást, se dostane hlasitým vyptáváním, a tak celou tlupu prozradí.
Maličkého pohádkového hrdinu lze nalézt ještě pod označením, které se shoduje s dalším z názvů pro prsty, a to jako Malíčka. Ten je znám např. z filmové pohádky česko-lotyšské koprodukce Pohádka o Malíčkovi (1985). Kromě pojmenování mnohých sdružení zaměřujících se na práci s dětmi se jména Palečka či Malíčka objevují od 19. století v názvech různých podniků a jiných spolků (např. humoristický časopis vycházející do konce 19. století či výrobce automobilů na počátku 20. století Paleček & Co).
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.