Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Tomáš Cihlář

Tomáš Cihlář

Český biochemik, virolog, žák prof. Antonína Holého, působící v USA ve farmaceutické firmě Gilead Sciences, laureát ceny Neuron 2020.

 


Tomáš Cihlář Licence: http://www.cabsweb.org/events/3741292/CABS+Seminar%3A+Broad+Spectrum+Antiviral+Remdesivir+for+the+Treatment+of+Emerging+Viral+Infections+with+High+Outbreak+Potential/
Podrobné informace

*?. ?. 1967 Chomutov

 

Chomutovský rodák Tomáš Cihlář maturoval na tamějším gymnáziu, odkud odešel studovat do Prahy na Vysokou školu chemicko-technologickou obor kvasná chemie a bioinženýrství. Postgraduální studium dokončil v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a v roce 1994 zde obhájil titul kandidáta věd. V oddělení Antonína Holého se zabýval výzkumem antivirových látek.

V roce 1994 byl přijat na postdoktorskou stáž v kalifornské firmě Gilead Sciences v USA. Získal zde místo vědeckého pracovníka a natrvalo s rodinou přesídlil do USA. Dnes působí v této firmě jako viceprezident a jako vedoucí výzkumného týmu se podílí na vývoji antivirotik. Léky, které firma vyvinula, se užívají při léčbě závažných onemocnění, jako jsou např. virová hepatitida B, ebola, MERS, horečka dengue a především HIV. Firma Gilead Sciences vyrábí kupříkladu Viread, který se stal klíčovým lékem proti infekci HIV. Tým Tomáše Cihláře rovněž vyvinul přípravek Remdesivir, původně určený k léčbě eboly. Dnes je však užíván při léčení těžkých případů nemoci covid-19, způsobené novým typem koronaviru.

Tomáš Cihlář jako žák Antonína Holého dnes ve své výzkumné práci aplikuje řadu principů svého učitele a úzce spolupracuje s výzkumníky z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze.

V září 2020 se stal laureátem mimořádné ceny nadačního fondu Neuron za zásluhy o vědu a vývoj léku Remdesivir.

Použité zdroje
https://denikn.cz/minuta/450357/
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/mimoradna-cena-neuron-tomas-cihlar-remdesivir_2009282213_oro
https://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Mimoradnou-Cenu-Neuron-obdrzel-virolog-Tomas-Cihlar
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Cihl%C3%A1%C5%99_(v%C4%9Bdec)
https://hstalks.com/expert/1983/dr-tomas-cihlar/
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/dejte-na-argumenty-odborniku-ne-celebrit-nabada-cech-jenz-vy/r~f26c4ad401cf11eba6f6ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=427120&dop_req_id=ByLC5OcKsa1-202009290757&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
https://gvn.org/board-bios/#cihlar
http://www.cabsweb.org/events/3741292/CABS+Seminar%3A+Broad+Spectrum+Antiviral+Remdesivir+for+the+Treatment+of+Emerging+Viral+Infections+with+High+Outbreak+Potential/

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.