Jeden z mála dodnes široce slavených svátků v Česku, zvyk, při němž lze i ve velkých městech potkat postavy s maskou biskupa Mikuláše, čerta a anděla. Převlečení aktéři navštěvují domovy s malými dětmi, které podle toho, jak se po celý rok chovaly, pokárají, nebo jim nadělí drobné dárky.
V předvečer svátku svatého Mikuláše (datum svátku připadá na 6. 12., zvyklosti se odehrávají 5. 12.) se české vesnice i města zaplní procházejícími skupinkami v převlečení. Ústřední postavu vysokého starce s bílým plnovousem, mitrou a berlou doplňují obvykle čert a anděl. Když vstoupí Mikuláš jako autorita do domu, kam byl pozván rodiči dítěte, čert ve svém huňatém převleku s rohy, pytlem přes záda a řetězem tropí rámus, aby tak dítěti vyčinil za jeho nezbedné chování. Na čertovo strašení naváže uklidňováním anděl, oblečený do bílé řízy s připevněnými křídly, někdy též ozdobený zlatou hvězdou na čele. Poté, co dítě přislíbí, že se bude po celý následující rok dobře chovat, a zazpívá písničku či zarecituje básničku, jej Mikuláš obdaruje sladkostmi a ovocem.
Obchůzky Mikulášů mají mnoho modifikací. V některých krajích (např. v obcích jihovýchodní Moravy) se udržují tradice velkých mikulášských průvodů s několika desítkami maškar masopustního typu – zoomorfními maskami i různými postavami. Církevně náboženské a výchovné pojetí Mikuláše navazuje na oslavování světce, biskupa žijícího ve 3. či 4. století v antickém městě Myra, oblíbeného zejména ve východokřesťanském prostoru. Jeho štědrost, jež by mohla stát u kořenů nadílky, dokumentuje legenda, podle které měl vhazováním mincí pomoci dcerám zadluženého muže, aby neskončily v nevěstinci. Jiným podnětem může být zvyk obdarovávat žáky ve středověkých klášterních školách o svátku sv. Mikuláše. Sv. Mikuláš se stal dobrodincem dětí, patronem neprovdaných dívek, ochráncem námořníků, rybářů, obchodníků, poutníků a řady dalších profesí. Nejstarší zápisky o mikulášských rozverných žákovských průvodech s koňmi v Praze pocházejí již ze středověku.
V oblastech východní a jihovýchodní Evropy nevystupuje postava sv. Mikuláše s výchovnými znaky biskupa. Dominuje tu spíše jeho pojetí jako patrona, poskytujícího pomoc v různých nesnázích. Zkomolením jeho holandského pojmenování Sinter Klaas a posunutím data pochůzek této postavy se pak zrodil americký a de facto celosvětový fenomén Santy Clause.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.