Významný architekt a urbanista německého původu, působící převážně v Čechách v první polovině 20. století.
*9. 11. 1871 Jablonec nad Nisou – †11. 10. 1957 Schackensleben, Německá demokratická republika (dnešní Německo)
Josef Zasche pocházel z rodiny německého brusiče skla Josefa Zascheho. Stavebnictví se vyučil na liberecké střední Stavební průmyslové škole. Po absolvování pokračoval ve studiích na vídeňské Akademii výtvarných umění v ateliéru architekta Karla von Hasenauera. Uznávaným architektem se stal díky svým projektům pro severní a západní Čechy, brzy se prosadil též v Praze. Zasche příležitostně spolupracoval s českými architekty (Jan Kotěra, Pavel Janák), s nimiž ho také pojilo přátelství. Byl předsedou Společnosti německých architektů v Čechách, členem Německé společnosti věd a umění v Československu a členem německé sekce Moderní galerie Království českého. Ač se politicky hlásil k sociální demokracii a nebyl nacistou, po druhé světové válce byl donucen Československou republiku kvůli svému německému původu opustit.
Zascheho tvorba v duchu moderního klasicismu vyniká v rámci české moderní architektury svou originalitou. Celou řadu staveb navrhl pro své rodné město Jablonec nad Nisou, např. secesní kostel Povýšení sv. Kříže, vilu Heinricha Dresslera nebo římskokatolický kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Své stavby realizoval také v Liberci (výstavní pavilon Dům umění), v Ústí nad Labem (spořitelna a obchodní akademie, Česká eskomptní banka) a Chomutově (dělnická kolonie a chudobinec). V Praze navrhl Modrou vilu pro sochaře Karla Wilferta a řadu administrativních budov, z nichž vyniká palác Vídeňské bankovní jednoty v ulici Na Příkopě, palác Všeobecného penzijního ústavu (s Janem Kotěrou) na Rašínově nábřeží a rondokubistický palác Adria (s Pavlem Janákem).
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.