Česká soda byla prvním recesistickým satirickým seriálem svého druhu v Česku. Uváděla ji Česká televize jako občasník v letech 1993–1997. První díl se vysílal 4. 6. 1993 a celkem bylo natočeno 14 dílů o délce 10–15 minut a dva půlhodinové silvestrovské sestřihy. Od roku 1998 byl pořad po sporu s majitelem ochranné známky, výrobcem nápoje „Česká soda“, přejmenován na Čtvrtníček, Šteindler a Vávra uvádějí (1998–2000). V roce 1998 vznikl také střihový film se stejným názvem, obsahující nejlepší scénky z jednotlivých dílů seriálu.
Do vysílání České televize seriál prosadil producent Čestmír Kopecký. Vyráběla jej produkční společnost Febio, patřící zároveň duchovnímu otci České sody, režiséru a scenáristovi Fero Feničovi. Dramaturgem a scenáristou pořadu byl Milan Tesař, na prvních dílech se spoluautorsky podílel také kolektiv skribentů satirického časopisu Sorry. V režii se vystřídali Václav Křístek (který byl prvním režisérem seriálu), Milan Šteindler, Petr Čtvrtníček, Igor Chaun, Petr Zelenka, Jan Hřebejk a Ján Sebechlebský. Herecky stavěl na hlavních protagonistech Milanu Šteindlerovi, Davidu Vávrovi, Petru Čtvrtníčkovi a Vlastimilu Zavřelovi.
Pořad byl dramaturgicky koncipován jako fiktivní zpravodajská relace prokládaná parodiemi na aktuální reklamní videa a nejrůznějšími televizní spoty. Od druhé epizody seriálu obsahoval také svéráznou parodii na televizní jazykové kurzy „Alles Gute“. Česká soda byla záměrně kontroverzním a provokativním projektem, který nevybíravě pranýřoval konformismus a pokrytectví médií. Činil tak pomocí černého a nekorektního humoru, parodie a společenské satiry. Po technické stránce autoři pracovali s demontáží a střihovou manipulací s autentickými dokumentárními záběry, přičemž parodovali nejrůznější televizní pořady od normalizačních seriálů přes reklamy až po zpravodajství. Jejich terčem se ale stala i soudobá česká politika včetně jejích vrcholných představitelů. Seriál vzbudil již od počátku vysílání mimořádnou pozornost u širokého laického i odborného publika. Vyvolal velmi bouřlivé reakce, kritiku a protesty proti přehnané vulgárnosti a překračování hranice vkusu, ale především si získal značnou popularitu mezi televizními diváky.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.