Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Film a TV (129 záznamů)

Miloslav Stingl

Český cestovatel, dobrodruh, etnograf, spisovatel a dokumentarista, čestný náčelník indiánského kmene Kikapú.

Jan Svěrák

Významný český režisér, producent a scenárista. Jeden z nejvýraznějších a zároveň nejúspěšnějších českých filmových režisérů činných po roce 1989, který dosáhl také mezinárodního uznání a získal řadu zahraničních ocenění.

Zdeněk Svěrák

Významný český filmový scenárista, dramatik, herec, spisovatel a textař. Jeden ze zakladatelů a hlavních představitelů Divadla Járy Cimrmana a přední český cimrmanolog.

Libuše Šafránková

Významná divadelní, filmová a televizní herečka. Jedna z nejoblíbenějších představitelek pohádkových princezen.

Josef Škvorecký

Prozaik, scenárista, esejista a nakladatel, společně se svou ženou založil v Torontu významné exilové nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Jako spisovatel se proslavil především románem Zbabělci, který cenzura záhy po vydání vyřadila z prodeje.

Jan Špáta

Kameraman, režisér a pedagog, jeden z nejuznávanějších českých dokumentaristů. Zásadně ovlivnil český autorský dokument a je považován za jeho klasika.

Jan Švankmajer

Filmový režisér, animátor a výtvarník, přední osobnost českého pozdního surrealismu ve filmu a výtvarném umění. Patří k nejlepším světovým animátorům a v zahraničí je jedním z nejuznávanějších českých filmových tvůrců.

Jiřina Švorcová

Filmová, divadelní, televizní a rozhlasová herečka, recitátorka. Známá především jako typická představitelka ženských hrdinek v normalizačních seriálech Československé televize.

Trezorový film

Film, který byl v letech 1969–1989 zakázaný komunistickým režimem. Symbol politických zásahů do kultury a veřejného života v socialistickém Československu. Trezorová metoda byla běžná a rozšířená ve znárodněné státní kinematografii téměř všech socialistických zemí.

Jiří Trnka

Režisér, animátor, výtvarník, loutkář. Světově uznávaný mistr loutkové filmové animace, patří k zakladatelům a předním osobnostem českého animovaného a loutkového filmu.

Ivan Trojan

Významný divadelní, filmový, televizní a rozhlasový herec, dabér a scenárista. Jeden z nejobsazovanějších a nejrespektovanějších českých herců současnosti.

Zdeněk Troška

Filmový a divadelní režisér, scénárista, autor populárních českých pohádek a vesnických komedií s typickým lidovým humorem. Dvojnásobný držitel anticeny Plyšový lev za nejhorší film roku.

Helena Třeštíková

Režisérka, scenáristka, pedagožka a producentka. Patří ke světové špičce dokumentárního filmu. Ve své tvorbě tematizuje především mezilidské vztahy, sociální problematiku a postavení žen ve společnosti.

Tři oříšky pro Popelku

Dětmi i dospělými milovaný pohádkový film, který se proslavil i v zahraničí. Patří k nejkrásnějším a nejúspěšnějším českým filmovým pohádkám a tvoří neodmyslitelnou součást českého vánočního televizního programu.

Jan Tříska

Známý česko-americký divadelní a filmový herec, dabér a recitátor.

Jaroslav Uhlíř

Český pianista, zpěvák, komik a především skladatel populární a filmové hudby. Jeho písničky zná každé české dítě, mnohé z nich zlidověly a staly se součástí školních výukových osnov.

Josef Vágner

Český lesník, zoolog, cestovatel, lovec, fotograf, etnolog a spisovatel, zakladatel a první ředitel safari ve Dvoře Králové nad Labem.

Otakar Vávra

Jeden z nejvýznamnějších českých filmových režisérů 20. století, scenárista a pedagog. Patřil k průkopníkům českého filmového umění, výrazně ovlivnil českou kinematografii.

Večerníček

Podvečerní televizní pořad s pohádkovými seriály a zároveň nejdéle fungující český televizní pořad pro děti. Tradiční pohádka na dobrou noc, odkazy na různé díly se nezřídka objevují i v každodenní komunikaci.

František Vláčil

Český filmový režisér a scénárista, malíř a grafik. Patří k nejvýznamnějším českým filmovým tvůrcům po druhé světové válce, jeho tvorba zaznamenala velké ohlasy po celém světě.

Zobrazeno 101 - 120 záznamů
z celkového počtu 129

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.