Ocenění Český lev bylo poprvé předáváno za rok 1993 za základě hlasování stočlenné poroty. Od roku 1995 vyznamenání uděluje nově založená Česká filmová a televizní akademie, jež sdružuje osoby působící v české kinematografii – režiséry, herce, scénáristy, techniky a výtvarníky i distributory. U jejího zrodu stálo čtrnáct zakládajících členů v čele s Petrem Vachlerem, Jaromilem Jirešem, Theodorem Pištěkem, Miroslavem Ondříčkem a Zdeňkem Sirovým. Akademie každý rok také vybírá český film, který se bude ucházet o cenu americké Akademie filmového umění a věd Oscar.
Členové akademie hodnotí audiovizuální díla českého původu nebo vzniklá v koprodukci s českým podílem, jež byla uvedena do distribuce v průběhu předcházejícího roku. Český lev je udělován v 19 různých kategoriích: za nejlepší hraný nebo animovaný film, režii, scénář, kameru, hudbu, střih, zvuk, filmovou scénografii, kostýmy, masky, pro nejlepší herečku a herce v hlavní roli, pro nejlepší herečku a herce ve vedlejší roli, za nejlepší dokumentární film, televizní film nebo minisérii, dramatický televizní seriál a nakonec i za mimořádný přínos české kinematografii a za mimořádný počin v oblasti audiovize. Vítězi v každé kategorii, jehož porota vybere, je předána soška lva, vyhlašováno je však vždy i druhé a třetí místo. Ceny jsou předávány v průběhu slavnostního večera, který se od roku 2013 pořádá vždy v březnu v pražském Rudolfinu (před tím v Paláci Lucerna).
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.