Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Film a TV (129 záznamů)

Kolja

Jeden z nejslavnějších českých filmů, známý také v zahraničí. Záhy po svém uvedení do kin posbíral řadu prestižních zahraničních i domácích ocenění včetně Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Krtek

Hlavní hrdina animovaného televizního seriálu pro děti o krtečkovi, pravidelně vysílaného v pořadu Večerníček. Na pohádkách o Krtečkovi vyrostlo již několik generací dětí nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Pavel Kříž

Filmový a divadelní herec, dabér, moderátor a psychoterapeut. Jeden z nejoblíbenějších českých herců současnosti.

Laco Déczi

Trumpetista a skladatel, jedna z nejvýraznějších postav československého jazzu. V polovině 80. let 20. století emigroval do USA, kde založil vlastní formaci Cellula New York. Jeho hudba se vyznačuje baladičností a iberoamerickou rytmickou dráždivostí, sóla vycházejí ze stylu bluegrass.

Karel Lamač

Filmový režisér, scenárista, herec, producent a zpěvák. Jeden z průkopníků českého filmu a první český režisér, který se prosadil i v zahraničí.

Steve Lichtag

Steve Lichtag, český herec a česko-americký filmový režisér a producent, oceánolog, ekolog a spisovatel.

 

Oldřich Lipský

Významný český filmový režisér a scenárista druhé poloviny 20. století, ceněný doma i v zahraničí jako tvůrce osobitých filmových komedií a parodií.

Herbert Lom

Úspěšný český filmový, televizní a divadelní herec, rozhlasový moderátor a spisovatel, který působil trvale ve Velké Británii. 

Arnošt Lustig

Prozaik, scenárista a publicista. Hlavním tématem jeho próz je zobrazení holokaustu prostřednictvím životních příběhů zdánlivě nevýznamných, obyčejných hrdinů.

Miloš Macourek

Filmový a televizní scenárista, básník a dramatik. Nejvíce se proslavil díky originálním scénářům k filmovým komediím, televizním seriálům i animovaným večerníčkům.

Adina Mandlová

Filmová hvězda 30. a 40. let 20. století, v době své slávy patřila k nejoblíbenějším a nejobsazovanějším českým herečkám, byla známá i v zahraničí.

Marta Kubišová

Česká zpěvačka a signatářka Charty 77, jejíž píseň Modlitba pro Martu se stala jedním ze symbolů pražského jara 1968. Po dobu dvou desetiletí jí byla zakázána činnost, po sametové revoluci se k hudbě znovu vrátila.

Jaroslav Marvan

Významný český divadelní, filmový a televizní herec. Patří k nejvýraznějším českým hereckým osobnostem 20. století.

Vladimír Menšík

Významný filmový, televizní a rozhlasový herec, komik, moderátor a bavič. Jeden z nejoblíbenějších a nejobsazovanějších českých herců druhé poloviny 20. století.

Jiří Menzel

Jeden z nejznámějších a ve světě nejuznávanějších českých režisérů, významný divadelní režisér, činný i jako divadelní a filmový herec. V 60. letech 20. století patřil k nejvýraznějším tvářím nové vlny.

Němá éra českého filmu (1898–1930)

Období spjaté s počátky české kinematografie, zahrnující první tři desetiletí původní české filmové tvorby. Film se omezoval na pouhý obrazový záznam bez mluveného slova. Čechy se staly šestou zemí na světě, kde začala vznikat původní němá filmová tvorba.

Jan Němec

Český režisér, scénárista, dokumentarista, herec, filmový producent, skladatel filmové hudby, pedagog. Patří k nejvýraznějším a nejprovokativnějším tvůrčím osobnostem československé nové vlny.

Normalizační seriál

Označení používané po roce 1989 pro televizní seriály s ideologickým podtextem, vyráběné a vysílané v období normalizace československé kultury v 70. a 80. letech 20. století.

Nová vlna

Pojem československá nová vlna nebo česká nová vlna označuje generaci filmových režisérů a scénáristů, kteří začali tvořit v 60. letech 20. století. Představuje jeden z vrcholů světové kinematografie a jediný československý filmařský směr, který se natrvalo zapsal do světových dějin umění. Neoficiální, neorganizované hnutí, nazývané také „jaro československého filmu“, skončilo na začátku 70. let s nástupem normalizace. Československá nová vlna je obecně považována za jedno z nejdůležitějších hnutí ve světové kinematografii po italském neorealismu.

Antonín Novotný (herec a chemik)

Český filmový herec 30. a 40. let 20. století, představitel milovnických rolí, česko-německý chemik spolupracující s americkým NASA na vývoji raketoplánů.

Zobrazeno 61 - 80 záznamů
z celkového počtu 129

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.