Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Film a TV (129 záznamů)

František Filipovský

Divadelní a filmový herec, komik, rozhlasový interpret, vypravěč pohádek, moderátor. Jeden z nejoblíbenějších a nejobsazovanějších českých herců, nejvýraznější osobnost českého dabingu.

Český film 30. let 20. století

Ve 30. letech 20. století se k vizuálnímu filmu připojil synchronní zvukový doprovod. V českém prostředí je toto období charakterizované také nástupem filmové avantgardy.

Český film po roce 1989

Česká kinematografie po zhroucení komunistického režimu a rozdělení Československa. Filmová produkce po privatizaci a návratu do soukromého vlastnictví.

Český film v letech 1939–1945

Český film v období druhé světové války, jenž byl ovlivněn politikou a propagandou nacistického Německa. Tuzemské filmové ateliéry sloužily k výrobě německých filmů a kina na území Čech a Moravy se stala odbytištěm německé produkce.

Český film v letech 1946–1956

Filmová tvorba v Československu po druhé světové válce, která byla poznamenána znárodněním, silným vlivem Sovětského svazu a komunistickým totalitním režimem.

Český film v letech 1956–1989

Filmovou tvorbu po roce 1956 již charakterizuje nástup nové vlny a nové tvůrčí generace. Po roce 1968 bylo toto tvůrčí období přerušeno nastolením normalizace a nástupem cenzury trvající až do roku 1989.

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění (FAMU)

Nejstarší česká vysoká škola se zaměřením na filmovou a televizní tvorbu; patří zároveň k pěti nejstarším filmovým fakultám na světě.

Česká filmová hudba

Odvětví scénické hudby vznikající jako neoddělitelná součást filmů a televizních inscenací a dotvářející jejich atmosféru. Světových úspěchů dosáhl hudební doprovod k českým animovaným a krátkým filmům.

Filmová pohádka

Hraný pohádkový film pro děti, v českém pojetí často propojený s komediálním žánrem. Sledování pohádek v televizi tvoří nedílnou součást české vánoční atmosféry.

České filmové festivaly

V Česku se každoročně pořádá několik desítek filmových festivalů a letních škol různého rozsahu a tematického zaměření. Jsou to zpravidla několikadenní soutěžní a přehlídkové akce s přednáškami a promítáním nejnovějších snímků, často spojené s udělováním cen odbornou porotou.

Český filmový muzikál

Filmový žánr, v českém prostředí realizovaný téměř výhradně jako hudební komedie a hudební pohádka. Mnoho písniček a hlášek z hudebních filmů zlidovělo a stalo se součástí každodenní komunikace.

Miloš Forman

Jeden z nejznámějších filmových režisérů, scenáristů a herců českého původu, zároveň považovaný za jednoho z nejvýznamnějších amerických i světových režisérů.

Martin Frič

Filmový režisér, scenárista, herec a pedagog. Nejvšestrannější český filmař, proslavil se však především jako tvůrce filmových komedií ve 30. a 40. letech 20. století.

Anna Geislerová

Filmová a televizní herečka, známá i v zahraničí, fotomodelka a módní návrhářka. Patří k nejobsazovanějším a nejvíce oceňovaným českým herečkám současnosti.

Nataša Gollová

Filmová a divadelní herečka. Jedna z nejoblíbenějších a nejslavnějších českých filmových hvězd 30.–40. let 20. století, známá i v zahraničí.

Hugo Haas

Divadelní a filmový herec, režisér, scenárista a producent, který se prosadil i v Hollywoodu. Patří k nejoblíbenějším českým hercům 30. let 20. století.

Alexander Hackenschmied

Významný česko-americký fotograf, střihač, kameraman a režisér. Patří k průkopníkům českého avantgardního filmu 30. let a ke klíčovým osobnostem světové filmové moderny.

Jiří Hanzelka

Český cestovatel, spisovatel, novinář a filmař – dokumentarista; s Miroslavem Hanzelkou podnikl několik výprav prakticky po všech kontinentech.

Jaroslav Hašek

Prozaik, autor kabaretních her a publicista. Proslavil se především jako autor literárního díla Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

Juraj Herz

Český filmový a divadelní režisér, scenárista a herec slovenského původu. Jeden z nejoriginálnějších tvůrců české kinematografie druhé poloviny 20. století, jehož dílo je ceněné i v zahraničí.

Zobrazeno 21 - 40 záznamů
z celkového počtu 129

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.