Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Češi v cizině (133 záznamů)

Alfréd Radok

Světoznámý český divadelní a filmový režisér. Jeden ze zakladatelů polyscénického divadla Laterna magika.

Eva Randová

Česká mezzosopranistka úspěšně působící převážně na prestižních zahraničních scénách. Spolupracovala s nejzářivějšími operními hvězdami i dirigenty druhé poloviny 20. století.

Vladimír Remek

První československý kosmonaut a první člověk ve vesmíru pocházející z jiné země než ze SSSR a USA. Působil též jako velvyslanec České republiky v Rusku.

Benedikt Roezl

Český cestovatel, botanik, zahradník a sběratel přezdívaný „lovec orchidejí“ či „král orchidejí“.

Oldric Royce

Uznávaný newyorský módní návrhář českého původu oblékající manželky amerických prezidentů i hollywoodské hvězdy. Pod vlastním jménem Oldřich Rosenbaum vedl jeden z nejvýznamnějších módních salonů v meziválečném Československu.

Modelový dům Rosenbaum

Jeden z nejluxusnějších módních závodů haute couture první poloviny 20. století na českém území vedený návrhářem Oldřichem Rosenbaumem.

Saša Machov

Tanečník a choreograf avantgardních scén Déčko a Osvobozené divadlo. V čele baletu Národního divadla průkopník nové koncepce českého moderního baletu po roce 1945.

Josef Sekyra

 

Český geolog, horolezec, cestovatel, dobrodruh, polárník a světově respektovaný vědec. Jako první Čechoslovák stanul v roce 1969 na jižním pólu.

Martha Schichtová

Cestovatelka a filmařka, jedna ze dvou československých žen, které před druhou světovou válkou absolvovaly cestu kolem světa.

 

 

Miloslav Stingl

Český cestovatel, dobrodruh, etnograf, spisovatel a dokumentarista, čestný náčelník indiánského kmene Kikapú.

Tom Stoppard

Světově proslulý britský dramatik, scenárista a režisér česko-židovského původu.

Berta von Suttnerová

Publicistka a spisovatelka, nositelka Nobelovy ceny za mír, věnovala se především mírovému hnutí, angažovala se v podpoře práv národnostních menšin a ženských práv. Byla blízkou spolupracovnicí Alfreda Nobela.

Josef Svoboda

Mezinárodně uznávaný scénograf a jevištní výtvarník. Jeden ze zakladatelů Laterny magiky.

Zora Šemberová

Mimořádná dramatická tanečnice a vynikající taneční pedagožka, první představitelka Julie v Prokofjevově baletu Romeo a Julie. Po emigraci vyučovala tanec v australském Adelaide.

Josef Šíma

Významný malíř, ilustrátor, kreslíř a překladatel, přední představitel českého surrealismu a uznávaná osobnost moderního výtvarného umění v evropském měřítku.

Josef Škvorecký

Prozaik, scenárista, esejista a nakladatel, společně se svou ženou založil v Torontu významné exilové nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Jako spisovatel se proslavil především románem Zbabělci, který cenzura záhy po vydání vyřadila z prodeje.

Tomáš Špidlík

Kardinál, profesor Papežské gregoriánské univerzity v Římě. Byl jedním z nejvýznamnějších českých teologů působících ve Vatikánu a světově respektovaným znalcem východní spirituality.

 

Jindřich Štyrský

Malíř a grafik, největší představitel meziválečné avantgardy a surrealismu v české kultuře, spoluzakladatel surrealistických skupin a artificialismu (spolu s Toyen). Uplatnil se také jako fotograf, ilustrátor, básník a teoretik.

Jan Švejnar

Česko-americký ekonom a vysokoškolský pedagog.

Václav Talich

Světově proslulý český dirigent, houslista a hudební pedagog. Šéfdirigent České filharmonie a zakladatel Českého komorního orchestru.

Zobrazeno 101 - 120 záznamů
z celkového počtu 133

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.