*24. 2. 1928 Nové Město nad Metují – †10. 11. 2008 Praha
Po gymnaziálních studiích v Náchodě a Novém Městě nad Metují absolvoval studium geologie na pražské přírodovědecké fakultě. Od roku 1952 pracoval v Ústředním ústavu geologickém v Praze. Od roku 1968 vyučoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Zabýval se především periglaciální geomorfologií a širší problematikou pouštních oblastí. Od mládí se zajímal o horolezectví a tuto svou zálibu uplatňoval i při své vědecké práci jako účastník mnoha zahraničních expedic do extrémních oblastí – pracoval v Pamíru, v afrických pouštích i v Antarktidě.
Josef Sekyra je autorem více než stovky vědeckých prací. Na svém kontě má dlouhou řadu náročných výstupů, prvovýstupů i sestupů do hlubokých krasových propastí a sopečných kráterů. Dvakrát pracoval v Antarktidě: v letech 1966–1967 se sovětskou expedicí procestoval Enderbyho zemi a Zemi královny Maud a v letech 1969–1970 s americkou expedicí Deep Treeze procestoval Transarktické pohoří, kde překročil jižní pól a podílel se na důkazu, že Antarktida byla v třetihorách spojena s Amerikou, Austrálií i Indií.
Josef Sekyra byl nejen mezinárodně respektovaným geologem, ale také uznávaným horolezcem, který zdolal i sedmitisícovku v Pamíru.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.