Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Češi v cizině (133 záznamů)

Jaroslav Drobný

Sportovec, který jako hokejista získal s týmem Československa titul mistra světa v roce 1947 a stříbro na ZOH 1948 a jako reprezentant Egypta vyhrál v roce 1954 tenisový Wimbledon.

Vojtěch Jasný

Významný česko-americký scenárista, filmový režisér, fotograf, pedagog a výrazná postava nové vlny československého filmu. Obdržel řadu prestižních mezinárodních ocenění, roku 2007 získal Českého lva za celoživotní přínos české kinematografii.

Otto Jelinek

Česko-kanadský mistr světa v krasobruslení, podnikatel, kanadský politik a ministr, český poradce a podnikatel, bývalý kanadský velvyslanec v Česku

 

Maria Jeritza

Světově uznávaná pěvkyně (dramatický soprán), působila v první polovině 20. století především ve Vídni a New Yorku.

 

 

 

 

 

Eva Jiřičná

Světově respektovaná česká architektka a designérka. Působí hlavně v Londýně a v Praze.

 

 

Josef Bican

Česko-rakouský fotbalista a později i trenér, nejlepší střelec české fotbalové historie a jeden z nejlepších světových střelců všech dob.

Josef Václav Radecký z Radče

Český šlechtic sloužící jako generál v armádě Rakouského císařství. Je považován za jednoho z největších vojevůdců a vojenských reformátorů v Evropě 19. století.

Eliška Junková

Nejúspěšnější česká automobilová závodnice

Jiří Josef Kamel

 

Český jezuita, misionář, cestovatel a především lékárník, léčitel a botanik. Muž, který propůjčil své jméno kaméliím.  

Jan Kaplický

Český architekt a designér působící především ve Velké Británii

 

Daria Klimentová

Česká primabalerína a taneční pedagožka, dlouholetá sólistka britského souboru English National Ballet a zakladatelka kurzů International Ballet Masterclasses in Prague.

Erazim Kohák

Český filozof s výraznou vazbou na téma ochrany životního prostředí. Většinu svého života prožil v USA, kde se akademicky věnoval otázkám vztahu člověka a světa, rozvoji fenomenologie a problémům etiky.

Jiří Kolář

Český básník, překladatel, výtvarník, autor koláží a sběratel uměleckých děl, jedna z nejvýznamnějších osobností českého moderního umění.

Jan Amos Komenský

Průkopník pedagogiky a velká postava českého protestantského literárního baroka, poslední biskup Jednoty bratrské. Je obecně uznáván jako zakladatel moderní pedagogiky a bývá titulován „učitel národů“.

Zdeněk Kopal

Česko-americký numerický matematik, astronom a astrofyzik, který proslul i v oblasti balistiky a aerodynamiky. Proslavil se studiem Měsíce a zákrytových proměnných dvojhvězd.

Ivan Král

Český rocker, baskytarista, hudební skladatel, zpěvák a producent působící převážně ve Spojených státech amerických.

Karel Kryl

Písničkář a básník, jehož písně se staly symbolem odporu proti společenské situaci v socialistickém Československu. Od roku 1969 působil v exilu v Německu, kde spolupracoval s československou redakcí Radia Svobodná Evropa.

Otakar Kubín

Významný český malíř období klasické moderny. Doma zůstal za svého života nepochopen, uznáván byl však ve Francii.

Milan Kundera

Prozaik, esejista a dramatik, své texty psal zprvu česky, dnes hlavně francouzsky. Současně patří k nejúspěšnějším a nejpřekládanějším autorům českého původu.

Jan Kupecký

Významný barokní portrétista českého původu charakteristický objektivním pohledem a psychologickým mistrovstvím, činný v Itálii a ve střední Evropě.

Zobrazeno 41 - 60 záznamů
z celkového počtu 133

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.