* 3. března 1939 Zlín
Zlínská rodačka, dcera baťovského architekta, vystudovala architekturu na pražské ČVUT a AVU (v ateliéru Jaroslava Fragnera). Krátce pracovala v pražském Ústavu bytové a oděvní kultury a v roce 1967 odjela na stáž do Velké Británie. Po roce 1968 jí byl znemožněn návrat do vlasti a Jiřičná proto začala pracovat v londýnských ateliérech a vytvořila první projekty pro přístav v Brightonu. Začala spolupracovat s uznávaným architektem Richardem Rogersem. V roce 1984 založila v Londýně vlastní ateliér, v němž pracuje dodnes, a v roce 1999 spolu s architektem Petrem Vágnerem otevřela v Praze ateliér AL – DESIGN. Deset let tvořila a žila s Janem Kaplickým. Dnes střídavě žije a pracuje v Londýně a v Praze. Od roku 1996 třináct let přednášela architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Pro tvorbu Evy Jiřičné je typické spojení skla, kovu, kamene a betonu. Její tvorba se vyznačuje lehkostí, prosvětleností a respektem k materiálu. Typickým rysem Evy Jiřičné jsou skleněné schody. K jejímu rukopisu patří i napínací lana pro proslulá skleněná schodiště, která v průběhu let vytříbila k dokonalosti. Navrhuje interiéry obchodů, obchodní domy, obytné i veřejné budovy, luxusní hotely i mosty. K jejím klientům patří významné firmy a instituce z celého světa, například Amec plc, Selfridges, Harrods, Boodle & Dunthorne, Royal Academy of Arts, Victoria and Albert Museum, pojišťovna Lloyd, Pražský Hrad, Sekyra Group, Univerzita Tomáše Bati, město Zlín a další, ale i bohatí šlechtici a obchodníci (například lord Rothschild i Karel Schwarzenberg). V Praze rekonstruovala kostel sv. Anny a interiér Tančícího domu, projektovala oranžérii na Pražském Hradě, hotely Josef a Maxmilián a několik privátních domů a bytů, projektuje komplex domů pro pražský Žižkov. Další významné realizace najdeme ve Zlíně, z nichž je nejvýznamnější Kongresové centrum, knihovna a budovy pro Univerzitu Tomáše Bati. Její stavby zdobí Londýn, New York, San Francisco, Los Angeles i Florencii.
Eva Jiřičná je nositelkou celé řady ocenění, je komandérem Řádu Britského impéria, získala Státní cenu ministerstva kultury za rok 2009 a Cenu města Zlína za rok 2019. Byla vyznamenána cenou Grand Prix Obce architektů. Je členkou Královské akademie umění a Amerického institutu architektů, je čestnou doktorkou několika univerzit. Předsedá porotám architektonických soutěží, publikuje v odborném tisku a přednáší o architektuře po celém světě. Ve svých ateliérech stále pracuje i po svých osmdesátých narozeninách.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.