Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Češi v cizině (133 záznamů)

Tomáš Skuhravý

Československý fotbalista, který na sebe upozornil celý svět výkony na MS 1990 v Itálii, a díky tomu získal angažmá v FC Janov. Svým bohémským způsobem života si výrazně zkrátil fotbalovou kariéru.

Toyen

Nejznámější česká malířka a grafička, představitelka evropského surrealismu, byla uznávaná i v zahraničí (Francie). Vyznačovala se bohémským stylem života a touhou po svobodě, kterou vyjadřovala mj. v obrazech se silným erotickým nábojem.

Jan Tříska

Známý česko-americký divadelní a filmový herec, dabér a recitátor.

Jiří Voskovec

Česko-americký herec a dramatik. Tvořil autorskou dvojici s Janem Werichem, se kterým působili během 20. a 30. let 20. století v Osvobozeném divadle.

Enrique Stanko Vráz

Český cestovatel, dobrodruh, spisovatel a fotograf snad bulharského původu.

Ája Vrzáňová

*16. 5. 1931 Praha – 30. 7. 2015 New York

Legenda československého krasobruslení, dvojnásobná mistryně světa, čtyřnásobná mistryně Československa a mistryně Evropy. Proslavila se vysokými skoky a rychlými piruetami.

Milan Vyhnálek

Australský podnikatel českého původu. Věnoval se sýrařství a chovu hovězího dobytka, ale také mecenášské činnosti. V Tasmánii vybudoval prosperující sýrařskou továrnu LACTOS a naučil Australany vyrábět a jíst kvalitní sýry.

 

Ladislav Vychodil

Český scénograf a pedagog trvale působící na Slovensku a reprezentující československou scénografii po celém světě.

 

Bohdan Warchal

Český houslista, dirigent a pedagog polského původu působící na Slovensku, zakladatel Slovenského komorního orchestru.

Jan Werich

Divadelní a filmový herec, režisér, scenárista, dramatik a spisovatel. Tvořil autorskou dvojici s Jiřím Voskovcem, se kterým působili během 20. a 30. let 20. století v Osvobozeném divadle, a později s Miroslavem Horníčkem.

Milan Zelený

Česko-americký ekonom působící na několika univerzitách v USA, v Dánsku, Belgii, Číně, Indii, Brazílii, Itálii i v Česku.

Miroslav Zikmund

Český cestovatel, spisovatel, novinář, fotograf a filmař – dokumentarista; spolu s Jiřím Hanzelkou podnikl několik cestovatelských výprav prakticky po všech kontinentech.

 

 

Jan Zrzavý

Malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, významná postava meziválečné české avantgardy. Typickými znaky jeho tvorby jsou jednoduchost objemů, lyrická harmonie a imaginace, které ho spojovaly s poetismem.

Zobrazeno 121 - 133 záznamů
z celkového počtu 133

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.