*6. 2. 1905 Smíchov (dnešní Praha) – †31. 10. 1980 Praha
Jan Werich se po studiích věnoval filmové kritice. V roce 1927 se stal společně s Jiřím Voskovcem členem avantgardního Osvobozeného divadla, kam se přesunuli se svou později úspěšnou hrou Vest pocket revue (1927). Jako oblíbené klaunské duo zde uváděli své autorské hry (např. Osel a stín /1933/, Kat a blázen /1934/ či Rub a líc /1936/), které se staly symbolem vlastenectví a zapsaly se do dějin českého divadla. Jsou také autory textů písní, ke kterým složil hudbu Jaroslav Ježek – mnohé z nich v českém kontextu zlidověly (např. Život je jen náhoda /1932/). Z iniciativy Voskovce a Wericha vznikly i filmy, např. Hej rup! (1934) od režiséra Martina Friče.
Po mnichovské dohodě bylo divadlo uzavřeno a Werich společně s Voskovcem a Ježkem odjeli do USA, kde se dále věnovali divadlu. Po návratu do vlasti v roce 1946 založili Divadlo V+W. Poté, co Voskovec emigroval do zahraničí, působil Werich v několika pražských divadlech jako herec, režisér i scenárista. Od poloviny 50. let byl pak ředitelem Divadla satiry (později Divadlo ABC). Uváděl zde díla moderní anglosaské dramatiky a úspěšné autorské hry z 20. a 30. let, v nichž nově tvořil dvojici s Miroslavem Horníčkem – oblíbené se staly tzv. předscény, reflektující dobový společenský kontext. Werich se však často potýkal s cenzurou a v roce 1961 z divadla odešel.
V 50. letech byl Werich oblíbeným televizním hercem: jeho role v lehce tendenčních filmech Císařův pekař a Pekařův císař (1951) či Byl jednou jeden král (1954) jsou dnes již ikonické. Od 60. let se pak věnoval hlavně literatuře – jeho sbírka pohádek Fimfárum (1960) se dnes řadí mezi nejoblíbenější české pohádkové knihy.
Zemřel v roce 1980 na následky rakoviny hrtanu. Je pohřben na pražských Olšanských hřbitovech vedle Jiřího Voskovce, se kterým udržoval pravidelnou korespondenci až do své smrti. Několik desetiletí bydlel ve vile na pražské Kampě (kde žil také básník Vladimír Holan) – ta je dnes označována jako Werichova vila a nabízí výstavu týkající se Werichova života.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.