Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Spisovatelé a spisovatelky (13 záznamů)

Bohumil Říha

Spisovatel, autor knih pro děti a mládež. Dlouhodobě patří mezi nejčtenější a nejoceňovanější české dětské autory. Laureát Ceny Hanse Christiana Andersena.

Václav Čtvrtek

Oblíbený český spisovatel, autor literatury pro děti a televizních večerníčků, tvůrce legendárních pohádkových postav, např. loupežníka Rumcajse. Dnes se řadí mezi klasiky českých pohádek.

Daisy Mrázková

Výtvarnice, ilustrátorka a spisovatelka knih pro děti, v nichž důmyslně propojila jejich textovou a výtvarnou složku. Držitelka ocenění Zlatá stuha za celoživotní literární a výtvarné dílo.

Jaroslav Foglar

Oblíbený spisovatel literatury pro mládež, autor legendárního komiksu Rychlé šípy a přední představitel českého skautského hnutí v Československu a později v Česku.

Josef Hiršal

Básník, prozaik, překladatel, autor experimentální poezie i literatury pro děti.

Miloš Macourek

Filmový a televizní scenárista, básník a dramatik. Nejvíce se proslavil díky originálním scénářům k filmovým komediím, televizním seriálům i animovaným večerníčkům.

Karel Václav Rais

Prozaik a básník, jeden z nejznámějších představitelů českého literárního realismu, tvůrce tzv. venkovské prózy. Realisticky zobrazoval především život v Podkrkonoší a na Českomoravské vrchovině.

Václav Řezáč

Prozaik, básník a scenárista, který upoutal pozornost svými psychologickými romány o moci a jejím zneužití, skončil však jako autor nejznámějších československých budovatelských románů 50. let 20. století.

Jan Skácel

Básník, prozaik a autor poezie pro děti, pro kterého je typická tematizace morálních otázek lidské existence, Moravy a soužití člověka s přírodou.

Josef Václav Sládek

Básník, publicista a vydavatel časopisu Lumír, také překladatel, jenž do češtiny převedl téměř celé dílo Williama Shakespeara. V jeho textech se prolínají témata tvorby ruchovské a lumírovské generace. Je považován za zakladatele moderní české poezie pro děti.

Tom Stoppard

Světově proslulý britský dramatik, scenárista a režisér česko-židovského původu.

Jan Werich

Divadelní a filmový herec, režisér, scenárista, dramatik a spisovatel. Tvořil autorskou dvojici s Jiřím Voskovcem, se kterým působili během 20. a 30. let 20. století v Osvobozeném divadle, a později s Miroslavem Horníčkem.

Jiří Žáček

Současný spisovatel a básník, autor učebnic Moje první čítanka nebo Malý čtenář, pohádek a básní pro děti.

Zobrazeno 1 - 13 záznamů
z celkového počtu 13

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.