Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Václav Čtvrtek

Václav Čtvrtek

Oblíbený český spisovatel, autor literatury pro děti a televizních večerníčků, tvůrce legendárních pohádkových postav, např. loupežníka Rumcajse. Dnes se řadí mezi klasiky českých pohádek.


ČTK/Humpálová Zuzana.
Podrobné informace

*4. 4. 1911 Praha – 6. 11. 1976 Praha

 

Václav Čtvrtek, vlastním jménem Václav Jan Maria Cafourek, pokračoval po maturitě na obchodní akademii ve studiu práva, to však nedokončil. Ve svém původním oboru také zpočátku pracoval a zastával pozici finančního úředníka. Po druhé světové válce přispíval do několika dětských časopisů. Pracoval v Československém rozhlasu, kde redigoval vysílání pro děti a mládež. Roku 1959 si oficiálně změnil jméno na Václav Čtvrtek a zahájil svou výhradně literární činnost. V roce 1964 byl odměněn cenou Marie Majerové za vyprávění pro malé čtenáře.

Věnoval se především psaní příběhů pro děti, které se odehrávaly nejčastěji na Jičínsku, kde během první světové války trávil své dětství. Mnohé z jeho pohádkových knih se objevily též jako večerníčky. Vznikly tak animované seriály a filmy, např. My tři a pes z Pětipes, O loupežníku Rumcajsovi, Pohádky z mechu a kapradí, Říkání o víle AmálceO makové panence a motýlu Emanuelovi. Psal také scénáře k seriálům a filmům pro Československou televizi (Ledové moře volá /1961/, Rumcajsí pohádka o vílině šlojířku /1976/ aj.) a některé jeho příběhy byly zdramatizovány. Mezi jeho nejoblíbenější pohádkové postavy patří Rumcajs, Manka a Cipísek. Čtvrtek také pracoval na knihách pro mládež – psal příběhy pro dospívající chlapce a dívčí milostné příběhy. Vedle pohádkových motivů jeho dílo obsahuje humorné a často i lidové motivy. Čtvrtkův styl se rovněž vyznačuje užitím neologismů či nářečních prvků, je plastický a úsporný.

Použité zdroje
BLAHYNKA, Milan, ed. Čeští spisovatelé dvacátého století: slovníková příručka. 1. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1985. 830 s.
CHALOUPKA, Otakar, ed. Čeští spisovatelé literatury pro děti a mládež. 1. vyd. Praha: Albatros, 1985. 480 s.
TOMEŠ, Josef a kol. Český biografický slovník XX. století. Praha: Paseka, 1999. 3 sv. ISBN 80-7185-248-1.

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.