Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Milan Zelený

Milan Zelený

Česko-americký ekonom působící na několika univerzitách v USA, v Dánsku, Belgii, Číně, Indii, Brazílii, Itálii i v Česku.


Milan Zelený Tomas79rek / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)
Podrobné informace

*22. 1. 1942 Klucké Chvalovice

 

Milan Zelený pochází z intelektuální rodiny, vyrůstal ve východních Čechách. Studoval na žižkovském gymnáziu v Praze a v letech 1959–1964 na pražské Vysoké škole ekonomické. Krátce pracoval v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd. V roce 1967 odjel na studijní pobyt na University of Rochester v USA a ve Státech již zůstal. Studoval u statistika Williama Edwardse Deminga a liberálního ekonoma Miltona Friedmana. Zeleného autopoietickou teorii ekonomiky jako živého organismu oceňoval i nositel Nobelovy ceny za ekonomii Friedrich August von Hayek. V letech 1971–1972 Zelený působil na Univerzitě v Jižní Kalifornii, v letech 1972–1979 na Columbia University, mezi roky 1979–1980 na kodaňské Copenhagen School of Economics a v období 1980–1981 na bruselském European Institute for Advanced Studies in Management. Na Fordham University v New Yorku získal v roce 1982 profesuru (roku 2015 byl jmenován profesorem emeritním).

Milan Zelený působí i v Asii, je profesorem na Xidian (Si-tien) University v čínském městě Sian (v pinyinu Xi´an) a na pekingské univerzitě. Spolupracuje i s čínskou akademií věd. Je hostujícím profesorem na univerzitách v Tchaj-pej, dále i v indickém Kanpuru, brazilském Riu de Janeiro a v italské Neapoli. Po roce 1989 začal spolupracovat i s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně.

Je autorem více než šesti set odborných ekonomických prací, česky vyšly například jeho knihy Cesty k úspěchu: trvalé hodnoty soustavy Baťa (2005), Neučte se z vlastních chyb...: pohlednice z druhého břehu (2007), Hledání vlastní cesty: listy a reporty o moderním managementu: executive summary (2011) a Všechno bude jinak: z nového světa podnikání (2011). Uveřejňuje také literární eseje, povídky a politické recenze. Specializuje se na oblasti strategie, řízení znalostí, soustavy řízení Baťa, multikriteriálního rozhodování, produktivity práce a systémů podnikového řízení.

Zelený je zastáncem kapitalismu svobodného (ne volného) trhu, nestranického a neideologického přístupu k ekonomice. Náleží k nejvýznačnějším českým ekonomům současnosti. Trvale žije v americkém Tenafly ve státě New Jersey. Pravidelně se vrací do České republiky a sleduje vývoj české ekonomiky a české společnosti. Své názory publikuje v českém tisku. Spekulovalo se o něm i jako o možném kandidátovi v souvislosti s volbami prezidenta České republiky. Kandidaturu však Zelený odmítl.

 

 

 

Použité zdroje
Právo, roč. 29, č. 269 z 20. 11. 2019, s. 21
https://cs.wikipedia.org/wiki/Milan_Zelen%C3%BD

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.