Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Češi v cizině (133 záznamů)

Alberto Vojtěch Frič

Český cestovatel, botanik, etnograf, spisovatel a fotograf. Jihoameričtí indiáni jej nazývali Karaí Pukú (Dlouhý lovec) a v Evropě mu přezdívali Lovec kaktusů.

Samuel Fritz

Jezuita, misionář, cestovatel, kartograf a geograf českého původu, působící především v Jižní Americe.

Eduard Goldstücker

Československý germanista, literární historik a kritik, diplomat, působící v Československu a ve Velké Británii.

Karel Gott

Český popový zpěvák, největší ikona české popkultury s více než šedesátiletou kariérou na špičce zábavního průmyslu.

Peter Grünberg

Český rodák, německý fyzik, objevitel jevu obří magnetorezistence, jenž umožnil konstrukci gigabytových pevných disků pro počítače; nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2007.

 

Otto Gutfreund

Čelný představitel novodobého českého sochařství a jeden z nejvýznamnějších kubistických sochařů. Byl autorem mnoha reliéfů, volných plastik a bezpočtu vysoce kvalitních přípravných kreseb.

 

Hugo Haas

Divadelní a filmový herec, režisér, scenárista a producent, který se prosadil i v Hollywoodu. Patří k nejoblíbenějším českým hercům 30. let 20. století.

Alexander Hackenschmied

Významný česko-americký fotograf, střihač, kameraman a režisér. Patří k průkopníkům českého avantgardního filmu 30. let a ke klíčovým osobnostem světové filmové moderny.

Jiří Hanzelka

Český cestovatel, spisovatel, novinář a filmař – dokumentarista; s Miroslavem Hanzelkou podnikl několik výprav prakticky po všech kontinentech.

Dominik Hašek

Český hokejový brankář, historicky nejmladší brankář hokejové reprezentace. 

Eva Herzigová

Topmodelka s více než třicetiletou mezinárodní kariérou, známá též z titulních stran módních časopisů a billboardové kampaně Hello Boys značky Wonderbra.

Josef Hlávka

Český architekt evropského významu, stavitel, podnikatel, památkář, poslanec a mecenáš českého školství, vědy a kultury 19. století.

Václav Hollar

Rytec a kreslíř, jeden z nejvýznamnějších evropských grafiků a ilustrátorů, který vynikal svým talentem, pílí a dokonale provedenou realistickou prací. Byl uznáván především v Anglii.

Emil Holub

Český lékař, etnograf, kartograf a cestovatel, který podnikl dvě velké výpravy na africký kontinent a pořídil tam rozsáhlou přírodovědnou a etnografickou sbírku.

Aleš Hrdlička

 

Světoznámý český lékař a antropolog, většinu života prožil v USA, ale vždy byl českým vlastencem a mecenášem antropologického výzkumu v Československu.

Karel Husa

Americký hudební skladatel, dirigent, trumpetista, muzikolog a pedagog českého původu, autor proslulé skladby Hudba pro Prahu 1968.

Vojtěch Hynais

Významný malíř a grafik, který přinesl do českého malířství výrazně atmosférickou plenérovou malbu. Patřil do tzv. generace Národního divadla a je znám především jako autor současné divadelní opony.

Eduard Ingriš

Dobrodruh, cestovatel, hudební skladatel, dirigent, fotograf, kameraman, filmař a dokumentarista. Dostal se do peruánských učebnic, v Česku je však dnes téměř zapomenutý a neznámý.

Jana Novotná

Česká tenistka, vítězka Wimbledonu 1998, medailistka z olympijských her v tenisové dvouhře i čtyřhře.

Jaromír Jágr

Český hokejista, majitel a hráč kladenského klubu Rytíři Kladno. Výčet jeho úspěchů a rekordů, zahrnující např. vítězství ve Stanley Cupu či na XVIII. zimních olympijských hrách v Naganu 1998, je velmi dlouhý, nejen proto je považován za jednoho z nejlepších hokejistů všech dob. Jeho hráčská kariéra je spjata s číslem 68, které nosí na dresu.

Zobrazeno 21 - 40 záznamů
z celkového počtu 133

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.