Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU

Téma: Češi v cizině (133 záznamů)

Joy Adamsonová

Ochránkyně přírody, malířka a spisovatelka českého původu působící v Africe. Je autorkou 17 anglicky psaných knih, které byly přeloženy do 25 jazyků. Světového ohlasu se dočkaly především její knihy Volání divočiny a Příběh lvice Elsy.

 

Madeleine Albrightová

Madeleine Albrightová (Madeleine Albright), bývalá ministryně zahraničních věcí USA česko-židovského původu; významně se zasloužila o rozšíření NATO o země bývalého východního bloku.

Anna Lucemburská

Dcera Karla IV., anglická královna v letech 1382–1394. Byla jedinou anglickou panovnicí českého původu. Pro svoji dobrotu a milosrdnost je v anglické lidové tradici známa jako „dobrá královna Anna“.

Antonín Panenka

Antonín Panenka patří mezi legendy československého fotbalu. Přes dvacet let hrál fotbal za Bohemians Praha 1905, kde v současné době působí jako prezident klubu.

Zika a Lída Ascherovi

Manželský pár, který svými revolučními textilními potisky výrazně ovlivňoval tvář britské a francouzské módy druhé poloviny 20. století. Na návrzích spolupracovali s umělci jako Henri Matisse či Henry Moore.

Lída Baarová

Filmová a divadelní herečka evropského významu. Je považována za jednu z nejkrásnějších hvězd filmového plátna v meziválečném období 20. století.

Václav Bělohradský

Jeden z nejvýraznějších současných českých filozofů a sociologů, žijící v Itálii a v Česku, žák Jana Patočky.

 

 

Edvard Beneš

Československý prezident, působil v této funkci i v exilu během druhé světové války.

Tomáš Cihlář

Český biochemik, virolog, žák prof. Antonína Holého, působící v USA ve farmaceutické firmě Gilead Sciences, laureát ceny Neuron 2020.

 

Carl Cori

Cori byl významným lékařem, biochemikem a vědeckým pracovníkem. V roce 1947 obdržel společně s manželkou Gerty Theresou Coriovou Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

 

Gerty Theresa Coriová

Americká lékařka česko-židovského původu, první žena, které byla udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu (v r. 1947); manželka lékaře Carla Coriho.

Antonín Čermák

Americký podnikatel a politik českého původu, starosta Chicaga, zemřel po atentátu na prezidenta Roosevelta.

Jaroslav Čermák

Český malíř období romantismu, velmi nadaný portrétista a malíř historických obrazů, jako první český výtvarný umělec 19. století získal oficiální uznání v celé Evropě.

Lubomír Doležel

Český lingvista a literární teoretik zabývající se stylistikou, naratologií a teorií fikčních světů. Působil nejen v Československu, ale i v USA, především však v Kanadě a v Česku.

 

 

 

Antonín Dostál

Český lingvista, významný byzantolog a paleoslavista 20. století působící v Československu, SRN a v USA. Jeho vědecké dílo bylo od 60. let respektováno i v zahraničí.

 

František Dvorník

Český katolický kněz a historik moravského původu, nejvýznamnější český byzantolog světového jména působící převážně v USA.

Heinz Edelmann

Severočeský rodák, česko-německý výtvarník, kreslíř, designer, ilustrátor a animátor. Do povědomí světové veřejnosti se zapsal jako tvůrce animovaného filmu Žlutá ponorka.

Barbora Markéta Eliášová

Česká cestovatelka, spisovatelka a učitelka, která jako první Češka na počátku 20. století objela celý svět.

František Fajtl

Vojenský letec za druhé světové války a spisovatel. Zúčastnil se bojů na západní i východní frontě a svými četnými knihami přispěl k rozšíření povědomí o zásluhách československých letců u širší veřejnosti.

Jitka Frantová

Česká divadelní, filmová a televizní herečka působící od roku 1969 v Itálii a v německy mluvících zemích. Manželka politika Jiřího Pelikána.

Zobrazeno 1 - 20 záznamů
z celkového počtu 133

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.