Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Madeleine Albrightová

Madeleine Albrightová

Madeleine Albrightová (Madeleine Albright), bývalá ministryně zahraničních věcí USA česko-židovského původu; významně se zasloužila o rozšíření NATO o země bývalého východního bloku.


Madeleine Albrightová U.S. Department of State / Public domain https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b2/Secretary_of_State_Madeleine_Albright.jpg
Podrobné informace

*15. 5. 1937 Praha

 

Madeleine Albrightová se narodila jako Marie Jana Korbelová (původně Körbelová) v rodině československého prvorepublikového diplomata Josefa Korbela. Vychována byla jako katolička, o svém židovském původu se dozvěděla až v dospělosti. Druhou světovou válku rodina prožila v exilu v Londýně, kde Josef Korbel působil jako pracovník československé exilové vlády. V roce 1945 se rodina vrátila do Prahy a po roce 1948 odešla do druhého exilu do USA a usadila se v Coloradu.

Madeleine Albrightová studovala ve Švýcarsku a v USA na Wellesley College politologii, postgraduální studium absolvovala na Kolumbijské univerzitě. Konzultantem její doktorské práce byl americký politolog polského původu, šedá eminence americké zahraniční politiky, Zbigniew Brzezinski (jeho manželkou byla neteř Edvarda Beneše výtvarnice Emilie Benes Brzezinski).

Z rozpadlého manželství s novinářem Josephem Medillem Pettersonem Albrightem má tři dcery.

Angažovala se v Demokratické straně a na pozvání Zbignieva Brzezinského začala pracovat pro Bílý dům. Působila i jako vysokoškolská učitelka. Od roku 1992 pracovala pro Billa Clintona. Clinton ji jako prezident USA jmenoval velvyslankyní USA v Radě bezpečnosti OSN. Tento post zastávala v letech 1993–1997. Albrightová v té době výrazně ovlivňovala zahraniční politiku USA i politiku OSN. V letech 1997–2001 jako první žena v historii vykonávala funkci ministryně zahraničí USA (Secretary of State). Jako ministryně zahraničí sehrála klíčovou roli při řešení krize v bývalé Jugoslávii podporujíc bombardování Srbska letectvem USA a NATO. Významně se zasloužila o rozšíření NATO o Česko, Polsko a Maďarsko, 12. 3. 1999 do jejích rukou ministři zahraničí těchto zemí předali v americkém městě Independence v Missouri příslušné ratifikační listiny.

Po odchodu z funkce se Madeleine Albrightová věnuje pedagogické činnosti na Georgetownské univerzitě, spolupracuje s Národním demokratickým institutem pro mezinárodní vztahy a je předsedkyní Komise pro posílení práv chudých. Spekulovalo se o ní jako o nástupkyni Václava Havla ve funkci prezidenta České republiky. Albrightová píše knihy a sleduje mezinárodní vztahy, zajímá se o situaci v Česku.

Madeleine Albrightová obdržela od Baracka Obamy v roce 2012 Prezidentskou medaili svobody, je nositelkou řady dalších, též českých vyznamenání. Stala se nejvýše postavenou a nejvlivnější ženou českého původu ve světovém měřítku.    

 

 

Použité zdroje
https://cs.wikipedia.org/wiki/Madeleine_Albrightov%C3%A1
https://www.databazeknih.cz/zivotopis/madeleine-albright-2150
https://www.cbdb.cz/autor-8075-madeleine-albright
https://en.wikipedia.org/wiki/Madeleine_Albright
https://www.britannica.com/biography/Madeleine-Albright

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.