Jazyk: CZ | Simple Czech | EN | RU
Barbora Markéta Eliášová

Barbora Markéta Eliášová

Česká cestovatelka, spisovatelka a učitelka, která jako první Češka na počátku 20. století objela celý svět.


Barbora Markéta Eliášová By Anonymous - http://www.prostor-ad.cz/pruvodce/psever/roztoky/eliasova.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46864553
Podrobné informace

*2. 11. 1874 Jiříkovice – 27. 4. 1957 Praha

 

 

Barbora Markéta Eliášová se narodila jako nemanželská dcera v moravských Jiříkovicích. Její matka záhy zemřela a Eliášová byla jako sirotek odkázána na svou domovskou obec. Již v této době projevovala mimořádné nadání. Od čtrnácti let vyrůstala v Brně u bezdětné rodiny. Pracovala v továrně a učila se německy a anglicky. Její první zahraniční cesta vedla do Anglie, aby se zdokonalila v angličtině. Po návratu začala angličtinu vyučovat v Praze na Vyšší dívčí škole a v Ženském výrobním spolku Elišky Krásnohorské. Zapojila se i do ženského emancipačního hnutí.

V červenci 1912 se přes Moskvu a Vladivostok po Transsibiřské magistrále poprvé vypravila do Japonska. Japonsko a Japonci jí učarovali. Živila se zde jako vychovatelka a učitelka angličtiny. Domů se vrátila přes USA. Svou cestu do Japonska s podporou Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše zopakovala ještě třikrát. Na svých cestách navštívila Koreu, Čínu, Cejlon, Egypt, jih Afriky, Kanárské ostrovy, Sovětský svaz. V době, kdy se vracela do Prahy, psala cestopisy i beletrii, učila angličtinu a často o svých cestách přednášela. Zvlášť populární byly její přednášky v Československém rozhlase. Jako překladatelka pracovala na ministerstvu zahraničí. Byla pravděpodobně první Evropankou, která se naučila barvit tkaniny japonským způsobem a která si osvojila japonský způsob vázání květin – ikebanu. Koupila si dům v Roztokách u Prahy a nechala si sem dovézt z Japonska sakury. Za protektorátu se zapojila do odbojové činnosti. Zemřela v Praze v roce 1957 (některé prameny uvádějí Roztoky u Prahy).

Barbora Markéta Eliášová byla významnou českou cestovatelkou, propagátorkou japonské kultury v Československu a československé kultury v Japonsku. V jejích rodných Jiříkovicích jí byla v roce 2003 odhalena pamětní deska a v roce 2019 instaloval zástupce japonského velvyslanectví pamětní desku na vile Aoyama v Roztokách, kde Eliášová bydlela.

 

Použité zdroje
http://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2005/12/ceska-zena-na-ceste-do-orientu-/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Barbora_Mark%C3%A9ta_Eli%C3%A1%C5%A1ov%C3%A1
https://plus.rozhlas.cz/zeny-tri-republik-barbora-marketa-eliasova-prvni-ceska-cestovatelka-ktera-objela-7565447
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/barbora-marketa-eliasova-cestovatelka-svet.A191104_145258_brno-zpravy_krut

2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.