*5. 11. 1890 Vadín u Havlíčkova Brodu – †12. 10. 1977 Praha
Velký vliv na tvorbu Jana Zrzavého měl především jeho otec, který jej seznámil s divadlem a probudil v něm umělecké cítění. Umění studoval Zrzavý na soukromých školách. Nastoupil i na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze (dnes VŠUP, UMPRUM), odkud byl však vyloučen a nadále se věnoval samostudiu. Nejvíce jeho tvorbu ovlivnil impresionismus a návštěva Paříže, zaujala ho také díla starých italských mistrů. Společně s Josefem Váchalem, Janem Konůpkem a Františkem Koblihou založili volné umělecké sdružení Sursum (1910–1912).
Pod vlivem tvorby Bohumila Kubišty, který Zrzavého hodnotil velmi kladně, se pokoušel pracovat se zjednodušením forem a našel se v kubismu. V tomto svém období založil s Josefem Čapkem a Václavem Špálou uměleckou skupinu Tvrdošíjní (1918–1924). Ta vycházela z kubismu a byla silně ovlivněna první světovou válkou a humanismem. V téže době byl Zrzavý členem Spolku výtvarných umělců Mánes (1913–1917, 1919–1923). Svá plátna vystavoval v Berlíně, v Praze se účastnil členských výstav v Umělecké besedě. Podnikl cestu do Itálie, bydlel v Paříži, kde si pronajal vlastní ateliér. Nějakou dobu pobýval v Bretani, kde se věnoval krajinomalbě. Během okupace přestal cestovat a měl zakázáno vystavovat své obrazy. Po válce se situace zlepšila, avšak Zrzavého dílo bylo po určitý čas považováno za odporující principům socialistického realismu, k čemuž přispívaly i časté náboženské náměty.
Zrzavý se během svého života zúčastnil mnoha úspěšných výstav a jeho tvorba prošla řadou změn. Ovlivněn francouzským secesním symbolismem a impresionismem, částečně také kubismem, se nakonec uchýlil k meditativní malbě zdůrazňující lyrické prožívání reality s využitím principu zlatého řezu (Velká Kleopatra, Vodňanský rybník). Spolupracoval s vydavatelstvím Aventinum na ilustracích ke knihám (Máchův Máj, Erbenova Kytice). Učil malbu a kompozici na Filozofické fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Byl také publikačně činný, vypracoval teoretické statě, psal básně a je autorem dokonce několika pohádek, které sám ilustroval. V roce 1966 mu byl udělen titul národního umělce.
2016-2020 ABCzech.cz - © Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Materiály dostupné na této platformě lze bez výslovného souhlasu užívat výhradně pro vlastní a nekomerční účely s řádným uvedením zdroje. Jakékoli jiné použití je povoleno pouze se souhlasem autorů.
Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.